Симптоми кои откриваат дека треба да ја проверите тироидната жлезда

Кога треба да одите на лекар?

Сите сме слушнале за тироидната жлезда и што точно е тоа?

„Главната функција на тироидната жлезда и причината за нејзиното постоење е производство и лачење на тироидни хормони Т4 и Т3. Тие се главните регулатори на организмот и се клучот за извршување на сите процеси што се случуваат во сите органи и ткива“, објасни д-р Јосип Станичиќ, специјалист за нуклеарна медицина.

Според Американската организација за тироидна жлезда, здравата тироидна жлезда му помага на телото да користи енергија, да се загрее и да го поддржи правилното функционирање на мозокот, срцето и мускулите со производство на хормони.

Симптомите се појавуваат кога не функционира правилно, што е показател дека мора да посетите лекар.

Хипотироидизам – симптоми

Според д-р Елизабет Пирс, доктор во Американското здружение за тироидна жлезда, класичните симптоми на хипотироидизам може да вклучуваат замор, запек, чувствителност на студ, неправилна менструација, „магла во главата“, сува кожа или зголемување на телесната тежина… Америка бележи околу 5% од оваа состојба кај целото население и е почеста кај мажите, а инциденцата се зголемува со возраста.

Хипертироидизам – симптоми

Премногу активната тироидна жлезда ќе покаже симптоми на прескокнување на отчукувањата на срцето, вознемиреност, тремор, чувствителност на високи температури, неправилен менструален циклус, отежнато спиење и губење на тежината. Оваа состојба не е толку честа, така што еден процент од пациентите се евидентираат во Америка. Ако забележавте само еден од овие симптоми, тоа не мора да значи дека имате проблеми со тироидната жлезда.

„Важно е да се знае дека сите споменати симптоми не се точно специфични за тироидната жлезда, но ако сте забележале скоро сè, тогаш е време да одите на лекар“, заклучува д-р Пирс.

Прочитајте и: Го исфрла вишокот вода од организмот, го нормализира холестеролот и лекува кожни заболувања: Ова е најлековитата билка!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време