Проблемите со варењето може да предизвикаат депресија, научете како да ја избегнете

Иако науката пред само десет години ја докажа врската помеѓу менталното здравје и здравјето на цревната флора, луѓето долго ги поврзуваа овие две работи.

Изрази како „пеперутки во стомакот“, „немам сила да го сварам“ и „стомакот ми се преврте“ се поврзани со различни емоции и се стари скоро колку и луѓето. Иако во тоа време сè уште не беше дел од точните науки и научни студии, врската помеѓу човечките емоции и варењето беше позната и почувствувана кога станува збор за сите емоции. Ова се докажа со студија од 2019 година, објавена во научното списание „Nature Microbiology“, која покажа дека состојбата на цревата во голема мера го одредува нашето ментално здравје, односно е поврзано со појава на депресија. Група научници го анализирале микробиомот на илјада луѓе со дијагностицирана депресија. Откриено е дека во нивните црева има помалку добри бактерии отколку во цревата на луѓето кои немаат ментални здравствени проблеми.

Но, „менталното здравје-цревната флора“ не е еднострана врска. Ова значи дека „комуникацијата“ помеѓу мозокот и цревата оди во двете насоки. Лошото здравје на цревната флора може лошо да влијае на вашето ментално здравје, но менталното здравје и емоционалните проблеми исто така можат лошо да влијаат на варењето на храната. Она што дополнително ја влошува ситуацијата е фактот дека здравјето на цревата е исклучително важно за целокупното здравје и имунитет на една личност. Здравјето на цревата влијае на варењето на храната, нормалното функционирање на мозокот и целиот имунолошки систем. Ако цревата не се здрави, вашето тело ќе ви испрати сигнали за помош кои покажуваат дека имате проблем.

Овие знаци може да бидат очигледни и да се однесуваат на самото варење и исто така може да бидат помалку видливи. До неодамна немаше јасни докази за влијанието на цревната флора врз имунитетот и целокупното здравје на луѓето, а денес цревата ги нарекуваме и втор мозок. Микробиомот во цревата е клучен за многу телесни функции, а тие произведуваат и невротрансмитери како што е серотонин, чиј процент на производство во цревата достигнува дури 90 проценти. За да избегнете лошо варење и нарушување на цревната флора, што може да доведе до ментални и разни физички здравствени проблеми, треба да промените одредени животни навики.

Спиење

Квалитетниот сон е исклучително важен за здравјето на вашите црева бидејќи цревата исто така се прилагодуваат на деноноќниот ритам, односно циклусот на будење и спиење. За да ја подобрите функцијата на дебелото црево, треба да имате рутина за спиење, т.е. редовно и координирано одење на одмор и будење.

Исхрана

Разновидната исхрана е клучна работа кога станува збор за добри бактерии во цревата. Избегнувајте високо обработена храна и шеќери, варете коскени темели кои се мелем за цревата, јадете храна богата со растителни влакна, пијте многу вода и јадете многу различен зеленчук и јаткасти плодови. Исто така, се препорачува да се јаде ферментирана храна, како што се кисела зеленчук, комбуха, кимчи, кефир и слично.

Стрес

Сигурно ви се случило да добиете дијареја од стрес или одредени емоционални состојби да ви предизвикаат запек. Ова е затоа што деловите на мозокот кои ја контролираат анксиозноста и депресијата, исто така контролираат одредени функции на дебелото црево, па затоа постои интеракција. За да се ослободите од стресот, редовно паузирајте на работа и сè што го поттикнува тој стрес и не заборавајте да одвоите време во денот кога ќе се посветите себе си и на своите потреби.

Физичка активност

Физичката активност е исклучително важна за правилно функционирање на цревата. Вежбањето го балансира варењето и го зголемува производството на добри бактерии во цревата. Клучот за сè е редовна активност, затоа не прескокнувајте тренинзи.

Прочитајте и: 7 животни навики за здраво срце

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време