Природен лек во борбата против дијабетесот: Оваа напивка е волшебна!

Рецепт

Дијабетесот е болест која настанува како последица од недоволна секреција или дејство на инсулинот. Инсулинот е хормон кој се создава во панкреасот и е одговорен за правилен метаболизам на јаглехидратите, т.е. шеќерот.

Без инсулинот, внесувањетo на шеќерот во организмот по пат на храна не може да се пренесе од крвотокот до клетките, што излегува како пораст на шеќерот во крвта. Овие тегоби ги мачат многумина и тоа го регулираат со лекови. Меѓутоа, покрај лековите потребно е да се храните здраво.

Ова е за лекот кој ќе помогне на секому кој се соочува со оваа болест.

Состојки:

3 лажици спанаќ

2 моркови

1 зелена јаболка

2 стапчиња целер

Подготовката е многу едноставна:

Измијте ги состојките, а од јаболката остранете ги семките. Ставете се во блендерот.

Добиената смеса пијте ја наутро, на празен стомак.

Освен за дијабетес овој напиток ќе ви помогне да го исчистите организмот, ќе го подобри видот, ќе го регулира новото на шеќер во крвта, ќе ги убие канцерогените клетки, но и ќе го зајакне целокупниот имунитет.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време