Позната јапонска техника: Потопете ги стапалата во оваа бања и ќе го прочистите телото од сите отрови

Одлична терапија!

ФОТО: Shutterstock

Прочистувањето на телото многу поефикасно е да се изведе преку нозете

Во нашето тело постојат бактерии и отрови што би требало да ги отстраните навреме, во спротивно ќе предизвикаат разни здравствени проблеми и сериозни болести.

Постојат многу методи на детоксикација, но еден од поефикасните е оваа јапонска техника со стапала.

Повеќето нерви во телото се наоѓаат во нозете, затоа детоксикацијата на телото е многу поефикасно да се изведе со помош на нозете.

1. Наполнете леген со врела вода и додајте половина чаша сол, половина чаша сода бикарбона, половина чаша морска сол, половина чаша јаболков оцет и етерично масло по ваш избор. Добро измешајте додека не се растворат сите состојки, па потопете ги стапалата.

Држете ги нозете во таа вода 30 минути. Ако се почувствувате слабо, не грижете се, бидејќи тоа е дел од детоксикацијата. Исто така, се препорачува да го зголемите внесувањето на магнезиум во секојдневната исхрана.

ФОТО: Shutterstock

2. За да го зголемите нивото на магнезиум во телото, можете да направите бања со половина шолја сол и етерично масло по избор. Измешајте додека не се растопи, па додајте глина бентонит разблажена со вода.

Држете ги нозете во оваа мешавина 25 минути дневно за да го зголемите нивото на магнезиум во телото и да ја подобрите апсорпцијата на другите хранливи материи.

3. Наполнете када со врела вода и додајте чаша водород пероксид и лажица ѓумбир во прав. Потопете ги стапалата 30 минути. Тоа ќе помогне во обновувањето на клетките и ткивата, како и во прочистувањето на организмот од сите токсини и бактерии.

Без оглед на тоа кој метод ќе го одберете од овие три, мора да ја спроведувате процедурата месец дена без прекин.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време