Потребата за слатко може да биде сериозен знак: Симптом на 5 болести!

Обрнете внимание

Ако црниот дроб е оштетен, секогаш ќе имате желба за слатка храна.

Желбата да јадете нешто слатко понекогаш се појавува кога сакате да се опуштите, но понекогаш ваквите тенденции укажуваат на присуство на болести.

Болести во желбата за слатки е симптом:

Остеохондроза

Кога артериите што пренесуваат крв во мозокот „се префрлаат“, односно „ги мешаат сигнали“, мозокот не прима гликоза, што создава потреба од јаглехидрати.

Гастроинтестинални проблеми

Зголемената киселост, затвор, дисбиоза и други проблеми со дигестивниот систем пречат во апсорпцијата на минерали и аминокиселини, така што постои желба да се јаде нешто слатко.

Заболување на црниот дроб

Ако некое лице боледува од Боткинова болест (вирусно оштетување на црниот дроб), тие секогаш ќе сакаат слатки. Кога слезината страда од воспаление „потребни“ се јаглехидрати.

Дијабетес тип 1

Во дијабетес тип 1, секогаш се сака слатки, бидејќи телото не произведува количина на инсулин која е потребна за апсорпција на гликоза.

Алкохолизам

За да измамите дури и мала доза алкохол, на организмот му е потребна гликоза и вие копнеете да ја внесете преку шеќерна храна.

Запомнете дека копнежот за слатки, исто така, може да биде предизвикано од недостаток на волја, но сепак, треба да обрнете внимание на вашето здравје и да бидете сигурни дека нема болест.

Прочитајте и: Што има секој Русин дома за време на коронавирусот: Стар рецепт за челичен имунитет

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време