Потенцијални ефекти на вирусот КОВИД-19 врз менталното здравје

Постојат многу негативни ефекти што може да ги донесе инфекцијата со вирусот КОВИД-19.

Иако сè уште се прават обиди да се открие причината, факт е дека луѓето кои преживеале инфекција со вирусот КОВИД-19 може да имаат негативни ментални последици по закрепнувањето. Искуството покажува дека овие ефекти можат да траат долго време и да се појавуваат во форма на кашлица, замор и болка.

Веќе пишувавме на оваа тема, сепак, секако е добро да ја споменеме повторно и да ги следиме најновите вести бидејќи ситуацијата се менува од ден на ден.

Како влијае КОВИД-19 врз менталното здравје?

Експертот за инфективни болести Амеш Адаjaа нагласува дека секое физичко заболување или вирус има врска со менталното здравје. Исто така, КОВИД-19 и со тоа што е нов и непознат, може да предизвика наплив на стрес, анксиозност и депресија (поради болест, но исто така и поради изолација од пријателите и семејството).

Сè уште не е јасно како вирусот влијае на мозокот – се прават обиди да се разбере дали ова е директно поврзано со вирусот или општо за преживување на пандемија.

Експертите сè уште се обидуваат да откријат зошто и како КОВИД-19 влијае на менталното здравје, но исто така и кои специфични нарушувања може да се појават по инфекцијата со коронавирус.

Посттрауматско стресно нарушување (ПТСН)

Според Националниот институт за ментално здравје (NIMH), посттрауматското стресно нарушување е здравствена состојба што се јавува кај луѓе кои доживеале некој застрашувачки, опасен или шокантен настан. Се смета дека преживеаните од коронавирусот се изложени токму на тоа.

Депресија и анксиозност / несоница и борба со спиењето

Истражувањата покажаа дека оние кои имаат потврдена инфекција со КОВИД-19, имаат поголема веројатност да развијат благи, умерени симптоми на анксиозност и депресија отколку оние кои биле негативни.

Студијата вели дека 40% од хоспитализираните преживеани се борат со несоница еден месец по враќањето дома – симптоми како кашлање и отежнато дишење исто така можат да придонесат за ова, што може да трае доста долго по заздравувањето од вирусот КОВИД-19.

Синдром на пост-интензивна нега и делириум

Синдромот после интензивна нега може да вклучи низа физички, ментални и психолошки здравствени проблеми по критично заболување или време поминато на интензивна нега – според списанието за медицина на Клиниката Кливленд. Главните фактори за развој на овој синдром може да бидат делириум и механичка вентилација, а тоа може да биде предизвикано од тешки случаи на КОВИД-19. Исто така, пациентите со синдром на поинтензивна нега имаат ментални нарушувања како што се анксиозност, депресија и стресни нарушувања долго по излегувањето од болницата.

Прочитајте и: Истражување: Физичката активност го зајакнува имунитетот и го зголемува нивото на антитела во организмот

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време