Постојат 7 типови глад: Научете да ги разликувате

Еве како да ги „декодирате“ и задоволите без последици по здравјето и ставата

Постојат седум типа глад, а доколку не умееме да ги распознаеме, во опасност сме да се здебелиме, објави новата студија на Универзитетот во Аризона.

1 ГЛАД НА СЕТИЛОТО ЗА ВИД

Тригер: пица во салата за состаноци. Прашајте се дали ќе сакавте да ја јадете доколку беше јаболко. Не? Тогаш не сте гладни. Да? Џвакајте полека и уживајте во секој залак. И престанете да јадете штом ќе почувствувате ситост.

2 ГЛАД НА СЕТИЛОТО ЗА МИРИС

Тригер: слаткиот мирис на пита од јаболка со цимет. Ако сте навистина гладни, земете некоја здрава замена, на пример тост од пченични никулци намачкан со путер од бадеми и наросен со цимет. Не ви се јаде тоа? Ако сте навистина гладни, нема да избирате…

3 ГЛАД НА СРЦЕТО

Тригер: тага, загриженост, здодевност. Ако „копате“ во фрижидерот барајќи нешто за јадење, веројатно имате несредени емоции. Освестете се за тоа што навистина ве мачи и соочете се со проблемот барајќи решение.

4 ГЛАД НА СЕТИЛОТО ЗА ВКУС

Тригер: копнеете по нешто кремаво, крцкаво или ладно. Одредени текстури ни создаваат задоволство на психолошко ниво. Потрудете се порциите да ви бидат мали и сочинети од здрава опција, како што е овошен јогурт или замрзнато шумско овошје.

5 МЕНТАЛЕН ГЛАД

Тригер: часовникот. Не јадете полна чинија само затоа што е време за ручек, а притоа и не сте гладни. Од друга страна, ако чувствувате глад, вистинско време е да се најадете.

6 КЛЕТОЧЕН ГЛАД

Тригер: умор. Премаленоста предизвикува потреба за висококалорични оброци богати со јаглехидрати (брза храна, слатки…). Наместо тоа, отспијте 15 минути или изедете високопротеинска ужина (некој кажа бадеми?).

7 ГЛАД НА СТОМАКОТ

Тригер: кркорење во стомакот. Рангирајте го гладот на скала од 1 до 10. Ако вашиот резултат е 3, време е за ужина; од 4 до 6 бара помал оброк; од 7 до 10 значи дека е време да ја наполните чинијата.

Текст: У&З

Фото: pixabay.com

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време