Овие промени на телото воопшто не се безопасни: Можат да укажуваат на сериозни заболувања!

Внимавајте

Добро слушајте го своето тело

Некои болести најпрво се одразуваат на стапалата, па затоа не игнорирајте ги овие промени и знаци што можат да укажуваат на сериозни проблеми со здравјето.

Болести што видливи на стапалата

Гихт

Многу силна болка што се појавува навечер или по будењето, оток и црвенило на зглобовите на ножните прсти се симптоми на гихт. Болеста се развива поради таложење на вишок кристали на натриум урат во ткивата и органите, особено во зглобовите, каде што во текот на времето се развиваат хронични воспаленија. Болеста најчесто ги погодува мажите постари од 40 години и жените во постменопауза.

Типичниот гихт често се појавува како последица на болести како што се гојазност, дијабетес, хипертензија и хиперлипидемија. Интересно е што зачестеноста на болеста се зголемува со текот на годините, што е поврзано со исхраната богата со црвено месо, внатрешни органи и морски плодови.

Во минатото, најчесто аристократијата страдала од гихт. Списокот на познати личности на кои им била дијагностицирана болеста е навистина долг: Сигисмунд Трети Васа, Јан Трети Собиески, Бенџамин Френклин, Леонардо да Винчи, Исак Њутн, Чарлс Дарвин па дури и Казанова.

Атеросклероза на артериите на долните екстремитети

На почетокот, болеста може да биде асимптоматска. Меѓутоа, како што се зголемува стеснувањето на артериите во долните екстремитети, се забележува благ замор во нозете, чувство на пецкање, бледило и ладни стапала.

Најчестиот симптом е интермитентна клаудикација, а тоа е болка што се појавува во листовите при одење и се ублажува во мирување. Обично тегобите се однесуваат на едната нога, каде што промените се поголеми. Исхемискиот екстремитет е ладен, се карактеризира со губење на влакната и атрофија, а срцевиот ритам во артериите под стенозата отсуствува или е многу слаб.

Во следниот стадиум на болеста, како што снабдувањето на долните екстремитети со крв се влошува, болката се појавува и во мирување (на почетокот е лоцирана во прстите, потоа го зафаќа целото стапало, па дури и потколеницата), потоа може да се развие некроза, што укажува на многу сериозен напредок на болеста која изискува итна хоспитализација.

Дијабетес (дијабетичко стапало)

Сушење и рамномерно лупење на кожата, плускавци, атрофија на мускулите, чирови на прстите, забавено зараснување на раните и гребаници се симптоми на дијабетичко стапало – хронична компликација на дијабетес. Синдромот дијабетичко стапало настанува поради атеросклероза на артериите на потколеницата и стапалата, како и поради оштетување на нервите, што доведува до исхемија, а тоа значително го отежнува процесот на зараснување.

За жал, некои луѓе што забележуваат први симптоми на дијабетичко стапало никогаш не биле лекувани од дијабетес и не знаеле дека боледуваат од дијабетес. Одложувањето на правилното лекување може да остави сериозни последици, како што се неповратни деформитети на стапалата, некроза, па дури и ампутација на долните екстремитети.

Трпнењето на раката воопшто не треба да се игнорира: Тоа може да биде најраниот симптом на овие 6 опасни болести!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време