Овие две работи драматично го влошуваат коронавирусот и го забавуваат заздравувањето: Опасност и за луѓе без хронични заболувања!

Бидете внимателни

Фото: Илустрација

Состојбата на Борис Џонсон, инаку здрав човек, се влоши 11 дена по неговото позитивно тестирање на новиот Ковид-19.

Зошто здрав човек, без никакви придружни заболувања, помлад од најризичната возраст, заболе од коронавирус и со многу благи симптоми сместен во домашна самоизолација, сè уште развива тешка клиничка слика? И, зошто тој требаше да биде пренесен во единицата за интензивна нега?

Ова се прашања што сите ги интересираат откако британскиот премиер Борис Џонсон (55) беше пренесен во болница.

Поточно, тој пристигна на интензивна нега во болницата „Свети Томас“ во Лондон вечерта на 6 април 2020 година. Според британските медиуми, неговата состојба се влошила во рок од два часа.

Според извештаите на медиумите, тој работел како и обично од дома во 17 часот и бил пренесен во единицата за интензивна нега во 19 часот. Бил пренесен таму од страв на доктор дека можеби ќе му треба респиратор ако се влошат неговите проблеми со дишењето.

Борис Џонсон беше тестиран за коронавирусот пред 11 дена, од тогаш е во самоизолација и работи од дома.

„Премиерот бил свесен, а пред да биде примен на интензивна нега, добил кислород, бидејќи имал проблеми со дишењето“, пишува CBS.

Прочитајте и: Што има секој Русин дома за време на коронавирусот: Стар рецепт за челичен имунитет!

Изворот исто така тврди дека премиерот не бил ставен на респиратор и бил однесен во болница заради претпазливост доколку се влоши состојба и му треба респиратор.

Само неколку часа пред Борис Џонсон да биде примен во болница, Доминик Раб изјави дека „Борис Џонсон се чувствува доволно добро за да ја води државата“.

– Тој е под набљудување и продолжува да ја води владата – рече Раб, кој на крајот мораше да ја преземе функцијата на премиер.

Патем, Борис Џонсон последен пат „твитна” на 3 април, кога рече дека закрепнува.

– За жал, сè уште имам еден симптом, температурата, така што во согласност со препораките, морам да останам во самоизолација сè додека не помине – рече тој во тоа време.

Еден ден подоцна, по неговиот прием на интензивна нега, британските медиуми го разгледуваат прашањето за општата здравствена состојба на нивниот премиер.

Два фактори се издвојуваат како потенцијално опасни:

Првото е прашањето за дебелината на британскиот премиер.

Имено, по еден период на одлична физичка подготвеност и редовно тренирање што го направи Џонсон „најпознатиот велосипедист во Велика Британија“, му беше забрането возење велосипед од безбедносни причини во 2016 година. Иако се споменува дека тој продолжил да тренира, да трча и да игра тенис, факт е дека неговата тежина започнала да се зголемува. Поради проблеми со коленото, тој започна да избегнува и трчање.

Страшна слика – Вака изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирус

Нутриционистите веруваат дека начинот на живот, поврзан со честото патување, придонесе за неправилна исхрана.

Друг проблем е неговото однесување во самоизолација.

За него се смета дека работел премногу и премалку спиел, додека на сите оние со коронавирусот им се советува да одмораат исклучиво на долги периоди на спиење за време на кои телото се регенерира и се подготвува да се бори против вирусот.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време