Ова се седум симптоми кои може да укажуваат на циста на јајниците

Бидете внимателни

Обрнете внимание на овие симптоми кои можеби ви укажуваат на сериозни здравствени проблеми.

Голема болка

„Повеќето цисти на јајниците се бенигни, фоликуларни цисти кои доаѓаат и одат со вашиот циклус и не треба да правите ништо“, вели гинекологот Др. Таране Ширазијан за здравјето на жената.

Сепак, понекогаш цистите се големи, ги има премногу или едноставно не исчезнуваат. Во овие случаи, тие можат да бидат хируршки отстранети за да се избегнат понатамошни компликации. Ако ги имате овие симптоми, не ги игнорирајте, туку консултирајте се со вашиот лекар.

Силна болка во карлицата

Најчестиот симптом на циста на јајниците е болка во долниот десен или лев дел од карлицата, точно таму каде што се јајниците и не поминува, вели Ширазијан.

„Можеби ќе го почувствувате додека вежбате или сте сексуално активни, но тоа ќе биде постојана болка на тоа специфично место и останува дури и откако ќе заврши вашиот менструален циклус“, додава тој.

Торзијата на јајниците е во голема опасност кога цистата, поради извесно движење, се обвиткува околу нејзиниот ѕид и се прекинува протокот на крв, што предизвикува голема болка и итна медицинска помош.

Се чувствувате отечено

Отекувањето е очигледно нејасен симптом, но може да биде поврзано со цисти на јајниците, во зависност од нивната големина. „Повеќето жени имаат цисти под 10 сантиметри. Но, некои цисти можат да станат многу големи, како големината на лубеница “, вели Др. Елоиз Чепман-Дејвис.

„Многу жени ќе го опишат како зголемување на телесната тежина, но болката во стомакот и отокот би можеле да бидат резултат на цисти. Значи, ако имате тежина само во пределот на стомакот и не можете да откриете која е причината зошто се здебелувате, тоа е предупредувачки знак “, вели тој.

Прочитајте и: Сè што треба да знаете за контрацепциската пилула

Се чувствувате сити цело време

Цистата на јајниците може да предизвика чувство на тежина во абдоменот. „Цистата има одредена маса и зафаќа простор што ве тера да чувствувате притисок“, вели Ширазијан. Чувството е слично на опстипација, но ако имате циста само од една страна и притисокот ќе биде од една страна.

Остатокот од текстот прочитајте го на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време