Ова овошје има моќ да го обнови целото тело за 40 дена: Најдобриот лаксатив, но само ако се консумира вака!

Пробајте!

Стар рецепт од само две состојки

Смоквите се многу здрави, не само кога се свежи, туку и кога се исушени. Тие се многу корисни и лековити.

Буквално можат да го обноват целото тело и благотворно дејствуваат на сите органи.

Во текот на процесот на сушење, количината на протеини во смоквите расте од 3 до 6%, а шеќерот од 50 до 70%, додека свежите смокви содржат само 1% протеин и 15-20% шеќер.

Природниот шеќер од смоквите нашето тело добро и лесно го апсорбира. Сувите смокви можат да ја дуплираат енергијата што ја произведува нашето тело, го подобруваат расположението, продуктивноста и менталната активност.

Сушените смокви содржат огромна количина на влакна и тоа ни овозможува долго време да останеме сити.

Сувите смокви се богати со хранливи состојки како што се калиум, магнезиум, железо, калциум и витамин Б. Содржат високо ниво на пектини, кои ја обновуваат цревната микрофлора, но и повредите на зглобовите и коските.

Сувите смокви се одличен лаксатив.

Состојки:
  • 20 смокви
  • маслиново масло
Приготвување:

Земете 20 суви смокви, исечкајте ги на половина или на поситни парчиња, а потоа прелејте ги со маслиново масло и оставете ги да се потопат.

Оставете ги во фрижидер 40 дена, а потоа земајте секое утро по половина смоква и лажиче маслиново масло. Јадете го ова десетина минути пред појадок.

Консумирајте го овој лек додека ги изедете сите, а потоа повторете го процесот по половина година.

Богатство од природата што лечи и подмладува: 6 причини зошто почесто би требало да јадете смокви!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време