Најмоќната природна напивка што лекува сè: Не постојат проблеми што не може да ги реши!

Нереално лековита

Благодатите на оваа напивка се огромни – искористете ги и подобрете си го здравјето!

Чајот од лист од дудинка е еден од начините да се искористат сите придобивки што ги има оваа чудесна овошка која се користи за приготвување џемови, филови, чаеви, сокови, вина…

Чајот од лист од дудинка е една од најмоќните ароматични билни напивки. Едноставно се приготвува од свежи и суви листови од бела или црна дудинка, а неговите здравствени придобивки се неверојатни.

Дудинката по потекло е од пределите со топла и суптропска клима, како што се Америка, Кина, Јапонија и Централна Азија. Листот од дудинка содржи дури 18 есенцијални аминокиселини, витамини и минерали, како калциум, калиум, натриум, магнезиум и железо.

Чајот од лист од дудинка е ден од најдобрите начини да се искористат сите предности што ги има.

Како да направите чај од листови од дудинка?

Во чајник ставете неколку свежи листови од дудинка или лажица суво лисје од оваа билка. Додајте две шолји зовриена вода во него, па мешајте три до пет минути. Исцедете ги листовите со помош на цедилка, па додајте шеќер или мед за да добиете подобар вкус.

Придобивки на чајот од дудинка

Утврдени се неверојатните здравствени придобивки што ги има чајот од лист од дудинка. Поради високата содржина на антиоксиданси, фитонутриенти, витамини А и Ц, редовното пиење на овој чај може да ве заштити од развојот на малигни болести.

Антиоксидансите ја намалуваа штетата што им била нанесена на клетките во процесот на оксидација кој се јавува во човечкиот организам.

Освен тоа, чајот од лист од дудинка помага во снижувањето холестерол и триглицериди, а може да го спречи и развојот на дијабетес тип 2, бидејќи може да го оневозможи влезот на вишокот шеќер во крвотокот.

Според традиционалната кинеска медицина, оваа напивка уште од дамнешни времиња се користи во отстранувањето симптоми на настинка, како што се покачена температура, грозница, воспаление на грло, кашлица и црвени или болни очи.

Некои истражувања покажале дека секојдневната консумација на чај од лист од дудинка може да го спречи развојот на камен во бубрег, па тој се додава како придружна терапија на лековите за бубрежни болести.

Дудинката, инаку, е преполна со витамин Ц и антиоксиданси, кои му даваат на човечкиот имунитет моќна одбрана од инфекции и болести. Само една шолја бела или црна дудинка ги покрива дневните потреби за витамин Ц.

Чај од лист од смоква: Лекува дијабетес, рак, чир на желудник и помага за слабеење!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време