Мини-тест: Како работи вашето срце?

Измерете го бројот на срцевите отчукувања во положба на мирување

Што точно испитуваме? Физичката кондиција.

Како да го направиме тоа? Потребна ви е штоперица. Ставете ги показалецот и средниот прст на радијалната артерија на рачниот зглоб, измерете го бројот на отчукувањата за 20 секунди и помножете го резултатот со три. Направете го ова во лежечка позиција, целосно опуштени.

Резултат: нормалниот срцев ритам во состојба на мирување треба да изнесува од 60 до 100 отчукувања во минута. Колку е побавен вашиот срцев ритам толку поефикасно срцето ја пумпа крвта низ крвотокот и тоа укажува на добра физичка кондиција (маратонците понекогаш добиваат резултати и под 50). Ако бројот на отчукувањата на вашето срце е над 100 или под 60 (доколку не сте спортисти) и ако почувствувате дека „прескокнува“ отчукувања или дека има неправилен ритам, задолжително одете на лекар.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време