Мед со куркума: Најмоќниот антибиотик на светот што дури ни докторите не можат да го објаснат!

Моќна комбинација!

ФОТО: Profimedia

Влијае на 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми

Моментално, куркумата е еден од најраспространетите зачини на светот. Луѓето најмногу ја користат во кујната поради нејзиниот специфичен вкус, но со векови се користи и во алтернативната медицина. Исто така, и нејзината боја е единствена.

Луѓето најчесто ја користат за проблеми со варењето, рани, проблеми со желудникот, помали гребаници и повреда на мускулите.

Мед со куркума – Докторите не можат да ја објаснат моќта на оваа комбинација!

Бројни научни истражувања ги потврдиле придобивките што куркумата ги има за нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение што се вика куркумин, кое може да ги намали воспаленијата, но и да излечи многу дигестивни проблеми.

Според некои експерти, куркуминот исто така може да им помогне на луѓето да ја спречат појавата на рак. Полн е со антигабични и антибактериски својства што можат да ни помогнат во борбата против бројни болести. Истражувањата тврдат дека куркуминот може да им помогне на клетките да преживеат силно воспаление.

Освен тоа, ја штити ДНК-та. Влијае врз 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антивоспалителни својства може да ни помогнат да ги излечиме состојбите како што е остеоартритисот.

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне да ги излечиме проблемите со црниот дроб, со дишењето, автоимуните нарушувања и невролошките проблеми.

ФОТО: Profimedia

Содржи соединение што се вика турмерон и може да послужи како природен лек против Алцхајмерова болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

Многу силните антиоксидативни и антивоспалителни својства на куркумата може да помогнат и во лекувањето на многу видови рак, како што се рак на желудник, дојка, бели дробови, црн дроб и дебело црево. Дејството е неверојатно, бидејќи ги остава здравите клетки недопрени, а влијае врз малигните клетки.

Куркумата има уште поголем ефект кога се комбинира со мед.

Оваа комбинација може да помогне во борбата против бројни бактерии, а ги зачувува добрите бактерии во цревата.

Вака може да ја приготвите оваа моќна комбинација:

Состојки:
  • 1 лажица куркума во прав
  • 100 грама мед
Приготвување и консумирање:

Измешајте ги состојките во стаклена тегла. Земајте по една лажичка од оваа смеса ако сте настинати. Утредента земајте по една лажичка на секои 2 часа. Следниот ден, земајте ја дозата по три пати во текот на денот.

Никако немојте да ја проголтате смесата веднаш, нека ви се топи полека во уста.

Секојдневно може да ставате по една лажичка од оваа смеса во чај за да имате оптимални резултати!

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време