Маја го победила ракот и тврди дека не постои неизлечива болест: „Ова ми го спаси животот!“

Правила за здравје

Колку ќе ни трае животот зависи исклучиво од нас самите

„И покрај најлошите прогнози на докторите, можно е да се излечи и тешка болест“, ова се зборовите на Маја Фјодоровна, која има 88 години и понатаму живее активен живот.

Таа е жив доказ дека се’ е возможно, дури и кога се чини дека нема излез. Таа е жена која победила рак во 4-та фаза.

Оваа храбра жена сакала да го сподели своето искуство и знаење што го стекнала на патот кон закрепнувањето.

„Не постојат неизлечиви болести, постои само недоволно знаење и недоволна желба и мотивација на луѓето да продолжат да се лекуваат.“

Медицината постојано напредува и сите би требало да се потпираат на неа, но покрај тоа, и потпирањето на сопствените инстинкти и туѓи искуства кои минале низ фазата на лекување, е непроценливо.

На излекувањето голем ефект имаат сопствената волја и ментална сила.

„Со оглед на тоа што поминав низ целиот процес и сите фази на оваа опасна болест, со сигурност тврдам дека клучот на излекувањето се крие во менталната сила на човекот.

Човечкото тело е самообновливо и може да се регенерира доколку вложиме доволно труд и волја. Нашето здравје зависи од нас самите. Луѓето би требало на време да научат како да се однесуваат кон сопственото тело.

Здравјето и добрата состојба на организмот изискуваат одреден начин на живот. Пред се’, исхраната мора да биде балансирана, не треба да се претерува во ништо, но заблуда е дека треба да се откажеме од работите во кои уживаме. Дозволете си себеси одвреме-навреме да се опуштите и да се почестите и со онаа храна што се смета за ‘лоша’.

Редовната физичка активност е втора на листата на приоритети. Доколку сте во движење, било да е тоа и обично шетање, циркулацијата ќе ви се подобри, како и целосната состојба на организмот.

Доволното внесување течности е исто така важно, а ништо помалку важен не е ни сонот. Овозможете му на телото да спие 8 часа за целосно да се регенерира во тој период и да биде подготвено да се соочи со сите обврски.

Уште еднаш ќе нагласам дека најважни се менталните вежби. Човекот што ќе се предаде и ќе ги изгуби целите и волјата за живот претставува мета за сите болести. Се’ е во човечкиот ум, тој е моќен сојузник на доброто здравје, не заборавајте го тоа“, заклучила таа.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време