Лек против депресија и анксиозност: Еве зошто секогаш треба да имате кантарион во домот

Спас за душата

Кантарионот успешно ги победува лошото расположение и депресијата, но тоа не е неговото единствено лековито својство

Билката што ја красат цветови со силно жолта боја, може да се најде во форма на чај или капки. Уште одамна се користи како ефикасно средство и проверен природен лек.

Оваа билка имаа изразено антибактериско дејство и е природен антисептик. Покажува поволно дејство и во третирањето на вирални и ретровирални инфекции.

Моментално се вршат истражувања за неговата примена кај вирусните заболувања ХИВ и хепатитис Ц. Вагиналетите со кантарион се применуваат за дезинфекција, бидејќи имаат широко антибактериско дејство.

Одличен е за отстранување на гинеколошките проблеми

Во народната, но и во стручната медиција, вагиналетите со кантарион се користат за гинеколошки проблеми. Тие помагаат во обновата на слузокожата на грлото на матката и вагината, ги отстрануваат последиците од воспаленијата и кандидата, што се проследени со чешање,  болка и чувство на пецкање.

Кантарионот се употребува и за лекување поблаги форми на депресија и како средство за смирување. Последниве години кантарионот станува се’ попопуларен како средство во борбата против депресија. Одобрен е како лек за употреба кај благата и умерена депресија во Германија, а признаен и од страна на Светската здравствена организација.

Во споредба со антидепресивите, кантарионот е подеднакво ефикасен. Тој се користи за депресија, стравови, нарушувања на расположението во менопауза, опсесивно-компулсивно растројство.

Екстрактот од кантарион помага кај непријатните состојби што се јавуваат како последица од депресијата, а тоа се вознемиреност, неспокој, лошо расположение и несоница.

Има позитивно влијание врз сувата, чувствителна и испукана кожа. Добар е како заштита од сонце, зрачење, против акни, изгореници, повреда на мускулите, хематоми и сите ревматични заболувања.

Употреба и приготвување на чај од кантарион

Се пие повеќе пати на ден за санирање на воспалителните и болните состојби на внатрешните органи.

Ако на пакувањето не е поинаку нагласено, чајот од кантарион се приготвува со 200 г зовриена вода и лажичка сув цвет или лист од билката. Треба да отстои поклопен барем 10 минути и се пие незасладен.

Ако сами си берете кантарион, внимавајте да е од еколошки чисти површини и барем 300 метри оддалечен од патишта по кои се одвива сообраќај. Сите лековити билки ги впиваат отровните честички од издувните гасови, па не треба да ги берете и употребувате ако се во близина на сообраќајници.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време