Лечи болки во грлото: Нема помоќен народен лек од овој! (РЕЦЕПТ)

ФОТО: Shutterstock

Овој народен лек се користи со децении за лекување на болки во грлото.

Бактериите што се акумулираат можат да предизвикаат воспаление на грлото, но и воспаление на крајниците. За среќа, народната медицина има решение и за овој проблем.

Овој народен лек целосно ја неутрализира болката во грлото, ги убива сите бактерии и ги решава проблемите со крајниците.

Потребни состојки:

  • 8 поголеми чешниња лук (ако се помали, тогаш дури 16 до 20 чешниња)
  • 1/4 кромид
  • 1/4 лажичка лута пиперка
  • 2 лимони
  • 1 лажица мед
  • 1 литар топла вода

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер, измешајте и пијалакот е подготвен. Идеално е да се пие целиот пијалак во текот на денот.

Подобрувањето треба да следи по еден ден. Користете го лекот додека не исчезне болката во грлото. Совет е целосно да се елиминираат газираните пијалаци, алкохолот и тутунот.

Еве како функционираат состојките на телото и зошто овој лек е толку моќен:

Лукот е најдобриот природен антибиотик додека медот има антибактериски својства. Лимонот го зголемува имунитетот, а лутата пиперка ја подобрува циркулацијата.

Забелешка: Пред да користите некој народен лек, консултирајте се со лекар.

Прочитајте и: Црно грозје – неверојатно лековито богатство

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време