Која крвна група сте? Лицa со крвна група О може да имаaт помал ризик од заразување

Лице со крвна група О може да има помал ризик од заразување со коронавирусот, па дури и ако се зарази, помал е ризикот од тешки симптоми, покажаа две нови студии.

Според две студии објавени во „Блад адвансис“ – рецензирано онлајн-списание со отворен пристап на Американското здружение за хематологија (АСХ) – постојат докази дека може да има врска помеѓу крвната група и ранливоста на ковид-19.

 

Помалку пациенти со коронавирус со крвна група О

Ретроспективна студија на лица тестирани за коронавирус покажала дека крвната група О „може да даде одредена заштита од заразување со ковид-19“.

Кога истражувачите ги анализирале податоците од данскиот здравствен регистар со повеќе од 473.000 луѓе тестирани за ковид-19 и ги споредиле со контролна група од над 2,2 милиони луѓе од општата популација, откриле дека кај ковид-позитивните пациенти има помалку со крвната група О и повеќе со крвните групи А, Б и АБ.

Ова укажува дека луѓето со крвна група А, Б или АБ, може да имаат поголема опасност да се заразат отколку оние со крвна група О.

Помеѓу крвните групи А, Б и АБ не е пронајдена значителна разлика во стапката на заразување.

 

Тешки симптоми кај луѓе со крвни групи А, АБ

Посебна ретроспективна студија покажа дека крвните групи А и АБ „се чини дека покажуваат поголема сериозност на болеста ковид-19 отколку луѓето со крвните групи О или Б“.

Истражувачите ги анализирале податоците од 95 критично болни и хоспитализирани пациенти со ковид-19 во Ванкувер, Канада. Откриено е дека оние со крвни групи А или АБ „имаат поголема веројатност да им треба механичка вентилација, што укажува на тоа дека имаат поголеми стапки на повреда на белите дробови од ковид-19“.

Било откриено и дека на повеќе пациенти со групите А и АБ им треба дијализа поради откажување на бубрезите.

Што значи тоа?

Двете студии заедно покажуваат дека крвните групи А и АБ се особено изложени на ризик од откажување на органите поради ковид-19 во споредба со крвните групи О и Б.

Исто така, на лицата со тип А и АБ не им треба подолго траење на хоспитализацијата, но во просек подолго остануваат на одделот за интензивна нега, во споредба со лицата со типовите О или Б, што укажува на потешка форма на ковид-19 .

loading...

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време