Како редовното вежбање може да помогне во намалување на ризикот од заразување со КОВИД-19?

Вежбањето како навика што го штити нашето тело од болести

Навиката за редовно вежбање е истакната со години од лекарите и е една од најважните работи за одржување на здравјето, добра состојба на умот и телото. КОВИД-19 како болест ги промени нашите животи на многу начини, како и одложување на некои активности.

Сепак, важно е да се сфати дека оваа пандемија мора да биде предизвикувач на промена – и ментална и физичка. Ова е причината зошто вежбањето е најдобриот начин да се одбрани вашето тело од болести.

Физичката активност ги вклучува сите форми на рекреација, одење, вежбање или возење велосипед. Помага во намалување на крвниот притисок, го намалува ризикот од срцеви заболувања и карцином, влијае на телесната тежина и го подобрува менталното здравје и ризикот од депресија и анксиозност.

Од почетокот на пандемијата, спроведени се бројни студии кои покажуваат придобивки од вежбањето кога станува збор за КОВИД-19, и тие покажуваат дополнителен бонус – вежбите го намалуваат ризикот од инфекција со коронавирус.

Студијата е објавена во британскиот журнал за спортска медицина и анализира податоци од 48.440 возрасни со дијагностициран КОВИД-19 помеѓу 1 јануари 2020 и 21 октомври 2020 година. Истражувачите се фокусирале на претходно пријавените нивоа на физичка активност на пациентот и ги споредиле со состојбата во која тие се наоѓаат за време на инфекцијата – потреба за хоспитализација, прием на интензивна нега или дури и смрт.

Ова се резултатите: луѓето со дијагностициран КОВИД-19 и кои биле „трајно неактивни“ – што значи дека вежбале 10 минути или помалку неделно – имале 1,73 пати поголем ризик да бидат примени на единица за интензивна нега и дури 2,49 пати поголем ризик од смрт од вирусот во споредба со оние кои биле физички активни 150 минути или повеќе неделно. Луѓето кои биле постојано неактивни имале 1,2 пати поголем ризик од хоспитализација, 1,1 пати поголем ризик од прием на интензивна нега, па дури и 1,32 пати поголем ризик од смрт отколку оние кои правеле физичка активност помеѓу 11 и 149 минути неделно.

Како да се намали ризикот од инфекција со КОВИД-19?

Д-р Рејмонд Каскиари, пулмолог од Св. Џозеф во Оринџ, Калифорнија, посочува дека луѓето кои имаат навика да ги вежбаат белите дробови поминуваат многу подобро отколку оние кои ја немаат таа навика бидејќи вежбањето директно влијае на здравјето и капацитетот на белите дробови. Тој ги охрабрува своите пациенти да „дишат“ добро од физичка активност барем еднаш на ден, бидејќи тоа во голема мера ќе им помогне на белите дробови, што инаку не би ги користеле на овој начин. Ова ги отвора дишните патишта и помага во зајакнување на мускулите на белите дробови, и токму тоа може да биде клучно кога ќе се соочите со сериозна болест како што е КОВИД-19.

Во секој случај, дури и одржувањето на препорачаното ниво на вежбање – како што е пешачење 30 минути на ден или возење велосипед 15 минути – ќе му помогне на телото да се бори против одредени болести, како и коронавирусот. Во прилог на вежбање, не заборавајте на оние важни начини кои помагаат да се спречи ширењето на болеста КОВИД-19: социјално растојание, носење маски, добро миење раце, дезинфекција и вакцинација.

Прочитајте и: Денес е Светски ден на чајот: Ве потсетуваме како правилно да го подготвите

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време