Како е вашата циркулацијата? Еве како можете да ја подобрите

Нивото на циркулација може да укаже на места во телото кои не добиваат сè што е потребно за нормално функционирање, па затоа е важно да проверите дали сè работи „под кожата“!

Според порталот „Mindbodygreen“, нашиот циркулаторен систем содржи околу 96.560,00 километри крвни садови кои делуваат како мрежа што му овозможува на телото да се движи. Затоа е мудро да се следи состојбата на циркулацијата.

Секако дека можете да посетите лекар за да ја проверите циркулаторната состојба, но постојат неколку едноставни трикови кои можат да ви откријат колку добро се движи крвта околу вашето тело.

Првото место каде што можете да ја проверите состојбата на циркулацијата е кожата под очните капаци. Крвните садови во областа се лесно видливи, што значи дека лесно ќе видите дали пукнале. Сепак, ова можеби не е знак дека има слаба циркулација, но може да биде добар почеток за проверка на состојбата.

Друго место каде што можете да ја проверите циркулацијата е кожата. На тој начин, тонот на кожата може да открие како работи вашата циркулација. За ефикасно да проверите како срцето испумпува крв, притиснете парче кожа за да го запрете протокот на крв и гледајте колку брзо ќе се врати на тоа место откако ќе го ослободите притисокот. Ако ви требаат неколку секунди за бојата на кожата да се врати во нормала, тогаш може да имате проблеми со циркулацијата.

Слаба циркулација = физички проблеми

Симптоми на слаба циркулација може да се појават и во деновите кога извршувате нормални задачи. Чувство на вкочанетост или пецкање на екстремитетите може да открие слаба циркулација, а исто така и грчеви или болка што се јавува во различни делови на телото. Исто така, постојат многу причини зошто може да има слаба циркулација.

Зошто имате слаба циркулација?

Згрутчување на крвта во рацете и нозете може да ја забави циркулацијата до многу опасни нивоа. Вени, исто така, укажуваат на проблеми со циркулацијата, кои можат да предизвикаат здравствени проблеми. Болеста на периферните крвни садови, исто така, предизвикува стеснување на крвните садови, што ќе спречи здрав проток на крв во важни органи. Дијабетесот исто така може да биде симптом на слаба циркулација, затоа е важно да разговарате со вашиот лекар и за овој проблем.

Како можете да ја подобрите циркулацијата?

За среќа, постојат неколку трикови кои помагаат да се стимулира циркулацијата, можете да вежбате јога или нежно да го масирате вашиот скалп, што би требало да го поттикнува движењето на крвта низ телото.

Еве уште неколку начини:

# 1 Пијте доволно вода за добра циркулација, а пожелни се и билни чаеви без додаден шеќер. Најдобро е да пиете течности рамномерно во текот на денот, бидејќи кога чувствувате жед, тоа значи дека дехидрираност веќе се случила.

# 2 Правилната исхрана е исто така важна – не прескокнувајте оброци и јадете што повеќе свежо овошје и зеленчук.

# 3 Несоницата и заморот го забавуваат метаболизмот и со тоа го зголемуваат чувството на студ во организмот.

# 4 Стресот може да предизвика и студени нозе. Кога сме под стрес, телото лачи повеќе адреналин и ги стеснува крвните садови, па поради нарушена циркулација, се појавува чувство на студенило. Истражувањата покажаа дека стресот го „лади“ организмот доведувајќи до хипервентилација (забрзано дишење), што предизвикува нерамнотежа во размената на кислород и јаглерод диоксид во крвта. Затоа, телото може да балансира и да „загрее“ вежби за дишење и други техники за релаксација.

# 5 Престанете да пушите и внимавајте што пиете – чувството на студ се засилува со земање кофеин, никотин и алкохол.

Прочитајте и: Лекарите советуваат кои прегледи треба да престанете да ги одложувате поради пандемијата

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време