Како да направите масло од ѓумбир и зошто ви е потребно?

Состојка за масажа која помага при ублажување на специфична болка, замор и иритација и зголемување на либидото.

Се случува после долг и навидум здрав сон, да се разбудите наутро потполно скршени и исцрпени и да дојдете на работа. Или ситуацијата: по утринско трчање, коленото ве боли неподносливо и по еден час поминато во толпа надвор од градот, не го чувствувате долниот дел на грбот. И, конечно, третиот пример – расположението е толку страшно што само сакате да викате некому. Што е заедничко за овие карактеристики во животот на жената, освен очигледна иритација? Решението! Античка азиска состојка – масло од ѓумбир.

Како да направите масло од ѓумбир?

Можете да купите концентрирано масло во аптека, но тоа е сосема лесно да го направите и самите. Сè што ви треба е една чаша свеж корен од ѓумбир и чаша маслиново масло. Исплакнете го коренот со ладна вода и оставете го да се исуши еден час. Земете ренде и изрендајте го ѓумбирот. Префрлете се во огноотпорен сад или мал сад за печење, додадете маслиново масло и ставете го во рерна загреана на 70 степени за два часа. Потоа исцедете го маслото преку газа во чисто шише. Stayе остане свеж до шест месеци, под услов да го одржувате ладен.

Сега, кога имате домашно масло од ѓумбир, како да го користите?

За болка во зглобовите, тријте го маслото со нежни движења на масажа во оние места каде што чувствувате непријатност. Така влегува во крвотокот. Олеснувањето треба да дојде во рок од 30 минути, а неговиот ефект ќе трае до пет часа.

Доколку сакате да го користите производот за смирување, доволно е да го вдишите во моменти на лутина, замор или нервоза или да го нанесете на зглобовите. Запомнете дека ѓумбирот сам по себе е најдобриот афродизијак, што го зголемува либидото во ароматерапијата. Покрај тоа, ова масло може да се додаде во храната за време на подготовката на вечера, што ќе ја направи посолена и повкусна.

Прочитајте и: Зошто Јапонците седат на подот додека јадат?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време