Ја враќа енергијата и го закрепнува целото тело: Оваа домашна напивка може значително да го зајакне имунитетот!

Природно

Комбинацијата од овие состојки поволно дејствува на организмот

Јакиот имунитет е многу важен за да се заштити телото од вируси и разни болести. Доволното внесување витамини поволно дејствува на целиот организам и може значително да го зајакне имунолошкиот систем.

Нутриционистите советуваат тие да се внесуваат преку храна или напивки, а ако не може на тој начин да се задоволи препорачаната дневна дозна, тогаш треба да се земаат витамини.

Ви носиме рецепт за домашна напивка што ја враќа енергијата и поволно дејствува на имунолошкиот систем…

Состојки:
  • 1 шолја топла, односно врела (незовриена) вода
  • 1 см свеж, изрендан ѓумбир
  • сок од половина лимон
  • половина лажиче бибер
  • половина лажиче цимет
  • половина лажиче каранфилче
  • половина лажиче куркума
  • 1 лажица мед
Приготвување и примена:

Измешајте ги сите состојки и оставете ги да отстојат неколку минути. Потоа, исцедете и пијте по малку во текот на денот.

Еве како состојките влијаат врз организмот и зошто се добри:

Лимон

Лимонот е полн со нутриенти, содржи биофлавоноиди, пектин, фолна киселина, витамини Ц, А, Б1, Б6, калиум, калциум, магнезиум, фосфор, манган. Дејствува на здравјето на целиот организам и со причина го нарекуваат суперхрана.

Ѓумбир

Ѓумбирот е богат со етерични масла, калиум, манган, бакар, магнезиум и витамин Б, а во комбинација со мед и лимон, му дава на организмот вистинска нутритивна бомба.

Цимет

Овој зачин е значаен извор на витамини и минерали. Содржи калциум, железо, манган, витамин Ц и витамин К, како и диететски влакна.

Куркума

Куркуминот, главната состојка на овој зачин, поседува силно антиоксидативно, противвоспалително, антивирусно, антибактериско, антимикотичко и антиканцерогено дејство. Неодамна објавено истражување во магазинот Molecular Nutrition & Food Research, укажало на тоа дека и дијабетичарите имаат голема корист од овој зачин.

Го зајакнува имунитетот подобро од витамин Ц: Оваа напивка проверено уништува вируси и ги прочистува дишните патишта!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време