Исфрлете ја слузта од синусите: 5 ефикасни домашни решенија

Пробајте!

Првите есенски денови неминовно носат вируси и настинки

Болестите, настинките и грипот не мора да се единствената причина за слузта во синусите. Различни фактори може да влијаат врз производството на слузта:

  • млечни производи, кафе, соја, зачинета храна
  • капки за нос
  • бременост
  • сезонски алергии и слично

Еве 5 едноставни начини да ја отстраните слузта по природен пат…

1. Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е едно од најмоќните, природни антибактериски средства. Неколку кафени лажици јаболков оцет во текот на денот ќе ви помогнат да го спречите прекумерното производство на слуз и да ја урамнотежите pH-вредноста во телото.

2. Босилек

Инхалирањето чај од босилек е стар рецепт што сме го заборавиле. Се’ што треба да направите е да сварите силен чај од босилек и да инхалирате над него. Исчезнуваат слузта и сите непријатни појави што ги следат настинките и вирусите.

3. Чај од ѓумбир

Ѓумбирот е природно антибактериско средство. Ѓумбирот помага да се ублажи болката во градите и во грлото и го поттикнува сушењето на слузта во организмот.

Рецепт: Изрендајте корен од ѓумбир, па прелејте го со две шолји зовриена вода. Оставете да отстои 10 минути, а потоа исцедете. Додајте малку мед и испијте го чајот.

4. Мед и лимон

Ова е најдобриот и најстариот рецепт против слузта во синусите. Лимонот е богат со витамин Ц што го поттикнува имунитетот. Витамин Ц е и одличен борец против настинките.

5. Куркума

Куркумата е неверојатен зачин. Куркуминот, биолошки активна состојка на куркумата, нуди повеќе од 150 потенцијално терапевтски својства, вклучувајќи и антивоспалителни, антимикробни и антиканцерогени елементи.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време