Имунолог советува добро да го погледнете своето лице: Овие промени на кожата може да укажуваат на сериозни заболувања!

Обрнете внимание

Не ги занемарувајте сигналите што ви ги испраќа телото

Според имунологот Ксенија Бочарова, присуството на подочници или темни кругови под очите може да укажуваат не само на тоа дека не сте спиеле доволно или дека сте се забавувале претходната ноќ, туку и на тоа дека имате сериозни здравствени проблеми.

Секако, ова не е правило, но доколку подочниците не ви се намалуваат со денови, добро би било да одите на лекар и да ја проверите здравствената состојба.

Еве на кои заболувања може да укажуваат овие промени на лицето:

Проверете го црниот дроб

Според лекарите, подочниците најчесто укажуваат на проблеми со црниот дроб или бубрезите. На овие проблеми сигнализираат и други знаци: ако црниот дроб е во лоша состојба, кожата добива жолта нијанса, а ако бубрезите се проблематични, навечер нозете и рацете ќе ви бидат отечени.

Понекогаш, подочниците може да бидат знак на јака хипоксија – недоволна количина на кислород во воздухот што го дишете. Ова по правило е предизвикано од недостигот на есенцијални микроелементи, како што се железото и селенот.

Кога нема причина за загриженост?

Во некои случаи, подочниците не се последица од развој на опасна болест. Па така, како што старееме, кожата под очите станува потенка и затоа добива темна боја. Експерт советува дека сепак треба да проверите дали станува збор за следниве работи:

  • Треба да проверите дали станува збор за најчестите здравствени проблеми, како што се анемија, недостиг од нутриенти, болести на бубрезите, црниот дроб, кардиоваскуларниот и респираторниот систем.
Овие 3 навики ќе ви помогнат во борбата против темните подочници подобро од козметиката
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време