Ги снижува шеќерот и притисокот, лекува хемороиди и спречува срцев удар: 7 дена јадете кромид на овој начин!

Вкусно и лековито

Ова кулинарско чудо е вистински спас од повеќето болести

Кромидот има силно антибактериско дејство. Свежиот кромид со мед се користи за лекување бронхитис и воспаление на белите дробови и го ублажува нападот на кашлица. Исцедениот кромид помага за болките во ушите и може дури и да се нанесе на нозете за да ја снижи телесната температура.

Но малку луѓе знаат колку е корисен печениот кромид. За време на термичката обработка, тој не ги губи својствата, туку напротив!

Печениот кромид ќе ви помогне да се изборите со долготрајните рани така што ќе го ставите испечениот кромид на раната.

Доколку почувствувате некои болки, ставете топол печен кромид на проблематичното место во времетраење од 20 минути. Болката брзо ќе исчезне.

Дури и хемороидите можат да се излечат со печен кромид. Печениот кромид треба да го јадеме што почесто за да спречиме згрутчување на крвта, а со самото тоа и срцев удар или шлог.

Тој го регулира дијабетесот, па докторите го препорачуваат во секојдневната исхрана. Кромидот можете да го јадете како додаток во јадења, но најделотворен е кога го јадете на празен стомак.

Ефектот на ваквата примена на кромидот е видлив по само недела дена, благодарение на сулфурот и железото што се содржат во печениот кромид. Таквиот кромид ќе помогне за нормализација на глукозата во крвта, за правилно функционирање на панкреасот и црниот дроб.

Со јадење печен кромид, се подобрува состојбата на пациентите со хипертензија и атеросклероза. Кромидот им помага на крвните садови да се прочистат и да се ослободат од вишокот наслаги.

По печењето во рерна, кромидот ослободува есенцијални масла кои му даваат на овој производ специфичен мирис и вкус.

Чајот од кромид е вистински спас: Овој народен лик ги чисти бронхиите, ја сопира кашлицата и го спречува грипот!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време