Еве зошто сите треба да користиме прополис: Лечи се’ – од алергии до вирусни инфекции

Прополисот е природен антибиотик, добар при превенција од сезонски болести и смалува ризик од заболување дури за 53% отсто.

За разлика од синтетичките антибиотици, прополисот не делува само на бактериите, туку и на вирусите, а и самите бактерии не можат да станат отпорни на него. Поради неговата сестраност, се нарекува „лекот на 21 век“. Внимание при употреба им се препорачува на астматичарите и хронично болните, кои пред негова употреба треба да се посоветуваат со стручно лице.
Прополис-капките обично се земаат два-три пати на ден, така што на лажичка со мед или шеќер се капнуваат околу 20 капки. Корисни се и спреевите за грло и нос на база на прополис.
Добар е и за дијабетичарите. Може да го намали оштетувањето на бубрезите и црниот дроб. Ги разградува масните станици.
Лечи се’ – од алергии до вирусни инфекции. Артритис, пореметување во зглобовите, екзема и дерматитис. Корисен е и како превенција од настанок на тумори.
фото: Freepik
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време