Еве како да ги истренирате цревата: Редовната столица секое утро зависи само од ова!

Пробајте

Нарушувањето на дигестивниот процес доведува до проблеми со цревата

Болката во стомакот, црвенилото на кожата – за сето тоа може да бидат заслужни мрзливите црева. Ова може да се јави во кој било период од животот, карактеристично е за постарите луѓе и луѓето што деновите ги минуваат седејќи. Луѓето што не одат често во тоалет, се жалат од подуеност, болки во стомакот и лош здив.

Докторите идентификуваат повеќе причини за нарушување на столицата:

1. Седечкиот начин на живот, во кој стомачните мускули не се активни, поради што не доаѓа до стимулација на цревата.

2. Пиење мала количина на вода: поради недостиг на вода, столицата е погуста и тешко се исфрла.

3. Неправилна исхрана без влакна.

4. Старост: По 55-тата година тонусот на мускулите се намалува, а запекот станува почест.

5. Нагли промени на климатските или временските зони.

6. Навика да се сопира нагонот за празнење.

7. Несакани ефекти од лекови.

8. Стресни ситуации, нарушувања на сонот.

Во ретки случаи, цревата стануваат мрзливи поради болести. Во повеќето случаи, човекот е самиот виновен за мрзливи црева, бидејќи јаде во движење лоша храна, не спортува и не пие доволно вода.

Правилно тренирајте ги цревата

При лекувањето на нарушувањата на столицата, главниот фокус е на обновата на здравите рефлекси и формирање добри навики. Ако следите неколку едноставни правила, може да ги научите цревата да работат без пречки, и без лаксативи. Еве како:

Столица секој ден во исто време

Ваша задача е да одите во тоалет редовно, во исто време, на пример, после појадок или ручек. 20 до 30 минути по јадењето, цревата добиваат сигнал за празнење. Навиката постепено се развива и се обновува стабилна столица.

Идеално време е 30 до 40 минути по утринското будење. Јадете лесен појадок или испијте чаша вода на празен стомак. Обидете се овој процес на празнење да биде што поприроден.

Создадете погодно опкружување

Отстранете ја причината за стрес што предизвикува нарушување на столицата. Не брзајте кога ќе отидете во тоалет, не дозволувајте нешто да ви одвлекува внимание.

Не го сопирајте поривот да се испразните

На почеток одете до тоалет кога ќе добиете каков било порив за празнење. По некое време, ќе почнете да ги празните цревата.

Заземете ја вистинската поза

Природната поза за празнење е клекната позиција. За да развиете природни рефлекси, ставете мала клупа под нозете додека седите на тоалетната школка. Ова ќе го опушти пуборекталниот мускул, кој во намалена положба ја држи содржината и го елиминира поривот за дезинфекција.

Правилната и урамнотежена исхрана е од големо значење. Додајте повеќе влакна, како и мешунки, овесна каша, јаболка и банани. За да ги тренирате цревата и да го подобрите празнењето, нутриционистите предлагаат да јадете домати, тиква, млечни производи.

Цревниот тренинг е едноставен, но долготраен процес е развивање вистински рефлекси. Ако ги следите овие правила, за неколку недели може да постигнете добри резултати.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време