Едноставна и брза напивка за имунитет која ќе ви се допадне!

За неколку минути до вкусен пијалак за зајакнување на имунитетот!

Не можеме да ја излечиме класичната настинка, но можеме да ги олесниме симптомите и да се чувствуваме малку подобро. Веројатно секој од нас во одреден момент посегнал по домашните препарати како чаеви, разни пијалаци, тоници, пасти и слично за да се чувствуваме барем малку полесно.

Во продолжение ви пренесуваме рецепт за брз и едноставен тоник за зајакнување на имунитетот

Тоник за имунитет

СОСТОЈКИ:

чаша топла или топла (не зовриена) вода

исечкајте свеж, излупен ѓумбир дебел околу еден сантиметар

исцедете сок од половина лимон

½ лажичка пиперка

½ лажичка цимет

½ лажичка каранфилче

½ лажичка куркума

една лажица мед

ИНСТРУКЦИИ:

Измешајте сè, потопете во вода 2-3 минути, а потоа процедете и пијте во текот на денот.

ЗАШТИТЕТЕ ГО ИМУНИТЕТ

Важно е да се каже дека различни фактори можат да го направат нашиот имунитет поефективен, а тоа можеме да го поддржиме самите со избирање на здрав, избалансиран начин на живот кој вклучува редовна физичка активност во комбинација со доволно долги периоди на одмор и сон. Клучен фактор е и урамнотежената исхрана која ги обезбедува сите есенцијални макронутриенти и витамини и минерали во сите оброци.

Исхраната богата со овошје и зеленчук е важен фактор за одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем. Овие намирници не само што се богат извор на антиоксиданти, туку многу од овие основни хранливи материи директно влијаат и на нашиот имунолошки систем.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време