Една праска дневно за подобро здравје: Сочно овошје полно со лековити својства

Овошје што лекува

Праската е одличен прочистувач на цревата, придонесува за подобро варење, а истовремено е и добар лаксатив и диуретик

Праската е богата со шеќер, каротин, овошни киселини, протеини, скроб, минерални состојки, витамини А, Б, Ц и железо.

Поради сите нејзини придобивки, таа има широка примена во народната медицина.

Поради големата количини на растворливи растителни влакна, праската помага за подобро варење и одлична е за прочистување на цревата.

Токму тие влакна ги ослободуваат цревата од сите наталожени наслаги, па така организмот се ослободува од токсините, а се зголемува и можност за подобра ресорпција на хранливите материи.

Исто така, праската е одличен лаксатив и диуретик.

Изобилува со антиоксидантни материи, што ги прави извонредни заштитници од многу видови карцином и срцеви заболувања.

Праската е вистинска ризница на бета каротен.

Тука се и многуте витамини од групата Б, меѓу кои и фолацин (Б9), нијацин (Б3), но и витамините Ц, Е и биотин (витамин Х).

Луѓето што имаат проблем со отекување и слабокрвност треба да го консумираат ова овошје, додека сокот од праска им се препорачува на болните со срцева аритмија, намалено лачење на желудочна киселина и чувствителен нервен систем.

Единствено не им се препорачува на дијабетичарите.

Во светот, се’ повеќе се користи и маслото што се добива со ладно цедење на семките, а се покажало како одлично средство и за надворешна и за внатрешна употреба.

Кога се зема орално, дејствува како одличен лаксатив и го намалува холестеролот, додека во надворешна употреба постигнува извонредни резултати при лечењето егземи и заштита на кожата.

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време