Дали вашето тело не поднесува млечни производи? Никогаш не би ги препознале овие 7 симптоми

Мора да обрнете внимание

Многу луѓе не знаат дека страдаат од интолеранција на лактоза

Лактозата се наоѓа во многу производи: млеко, сирење, јогурт, но и во чоколадото и многу други производи. Сепак, многу луѓе не знаат дека страдаат од интолеранција на лактоза.

Симптомите не се толку силни како кај алергиите, па затоа луѓето и понатаму продолжуваат да консумираат млеко и млечни производи, а телото страда. Ако се сомневате, еве кои непријатни симптоми се показатели на интолеранција на лактоза…

1. Подуеност

Еден од типичните симптоми на интолеранција на лактоза е надуеноста. Се собираат јаглерод диоксид и метан во цревата и предизвикуваат голема надуеност.

2. Болка во стомакот

Ако страдате од гасови и надуеност, нормално е дека не можете да ги испуштате во секој момент. Меѓутоа, тоа има свои последици: кога ги задржувате гасовите, цревата се напнуваат и предизвикуваат болка и чудни звуци.

3. Грчеви во стомакот

Еден од симптомите на интолеранција на лактоза дефинитивно се грчевите во стомакот.

4. Дијареја

Уште еден симптом на интолеранција на лактоза е дијарејата. Телото не е способно да ја разгради лактозата во тенкото црево, па сето тоа се случува во дебелото црево. Притоа, меѓу другото, настанува и млечна киселина, поради која се насобира вода во дигестивниот тракт и настанува дијареја.

5. Запек

Можеби звучи контрадикторно, но со текот на времето интолеранцијата на лактоза предизвикува и запек. Тоа може да се случи кога во цревата настанува метан поради интолеранцијата. Цревата работат побавно поради гасовите и доаѓа до непријатен запек.

6. Мачнина и повраќање

Поради неспособноста на телото да ја разгради лактозата, дигестивниот систем е екстремно оптоварен и доаѓа до мачнина, а во потешки случаи и до повраќање.

7. Главоболка и вртоглавица

Нетипични симптоми на интолеранција на лактоза се главоболката и вртоглавицата. Не е целосно јасно зошто доаѓа до овие симптоми, но можно е поради лактозата во дебелото црево да се создаваат материи кои преку крвта стигнуваат до целото тело и така предизвикуваат проблеми.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време