Дали сте без кондиција или можеби имате посебна форма на астма?

Бронхоконстрикција предизвикана од вежбање го отежнува вежбањето, а понекогаш се меша со недостаток на кондиција.

Кога чувствуваме отежнато дишење за време на малку посилен физички напор, веднаш мислиме дека не сме во форма и кога сме престанале да се движиме толку многу што не можеме да трчаме ниту по автобусот, и дека сè се враќа во рамнотежа неколку минути подоцна.

Во многу случаи, чувството дека немаме здив при вежбање е нормален, па дури и позитивен знак бидејќи тоа значи дека вложуваме напори потребни за одржување или подобрување на кондицијата.

Но, многу тешко дишење веднаш штом започнеме да вежбаме не е баш најдобрата вест. Покрај премалку движење, ова може да биде и маскиран симптом на астма предизвикана од вежбање, состојба која е доста честа и може да се лекува, но може да биде и потенцијално опасна доколку се игнорира.

Како да ја знаете разликата помеѓу нормалното вежбање без здив и нешто што е малку загрижувачко? Еве што треба да знаете.

Нормално вежбање или знак за предупредување?

Астма предизвикана од вежбање, позната и како бронхоконстрикција предизвикана од вежбање или бронхоспазам предизвикан од вежбање, е астма што предизвикува мускулите околу дишните патишта да се контрахираат или да се контрахираат за време на физички напор, што го отежнува дишењето.

Се проценува дека пет до 20 проценти од луѓето имаат ваков вид на астма. Не е изненадувачки што повеќето луѓе, покрај оваа форма на астма, имаат и хронична астма предизвикана од други фактори, како што се алергии, загадување и бактериски или вирусни инфекции. Приближно 20 проценти од луѓето кои немаат хронична астма со оваа дијагноза и доживуваат симптоми на астма само кога вежбаат, според д-р Пурви С. Парих, алерголог и имунолог од „NYU Langone Health“.

Симптомите се појавуваат за време или после тренинг. На прв поглед, овие симптоми може да изгледаат слични на тоа како вашето тело природно реагира на вежбање. Но, постојат некои клучни разлики и важно е да бидете свесни за нив за да можете да ја запрете активноста доколку се сомневате дека имате напад на астма. Овие се тешкотии при дишењето, само се чувствувате како да дишете низ сламка. Исто така, придружни се грчењето и болката во градите, кашлицата и вртоглавицата.

Како се лекува?

Иако може да звучи застрашувачки, тоа е состојба која лесно се лекува. Кога правилно се третира, оваа болест веројатно нема да влијае премногу на вашата рутина за вежбање. Всушност, многу олимпијци и други спортисти имаат ваков вид на астма. Златен стандард за лекување на астма предизвикана од вежбање е инхалатор за албутерол на рецепт. Можете да го носите со вас и да го користите околу 15-20 минути пред вежбање за да спречите симптоми на астма. Третман предизвикан од вежбање за околу 80 проценти од случаите на астма е ефикасен. Исто така, обрнете внимание на нивото на алергени во воздухот. Ако дишете ладен воздух, ставете шал или марама за да го намалите влијанието на температурата врз респираторниот систем и добро загревајте се пред какво било физичко оптеретување. И што е најважно – секогаш имајте инхалатор со вас!

Прочитајте и: Дали знаете што сè може да предизвика грчеви во нозете?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време