Дали правилно ги користите средствата за дезинфекција?

Најчести грешки

Од почетокот на кризата со коронавирусот, редовната хигиена на рацете е едно од клучните средства за спречување на ширењето на вирусот. Најефективниот начин да се отстранат сите видови микроби е темелно да се миеме со сапун и вода, но кога сме надвор и тие не ни се достапни, соодветни се и санитарни средства засновани на алкохол.

Со прскање на средства за дезинфекција во форма на спреј или капки на рацете, а потоа брзо бришејќи ги, не ги користите на најдобар можен начин, затоа обрнете внимание на вообичаените грешки што ги прават луѓето.

Треба да ја покриете целата површина на рацете со средства за дезинфекција, така што една од најчестите грешки е примена на недоволно количество на средства за дезинфекција. Притоа, мора да се грижиме да примениме доволна количина на производ за двете дланки. „Не мора да се грижите за прекумерна употреба на средства за дезинфекција, бидејќи нема проблем“, рече д-р Зеке Ј. Мекини, професионален и еколошки лекар од клиника во Минесота. „Точниот начин да се користи е во основа да се осигураме дека средството за дезинфекција ги покрива и двете раце“, вели докторот, додавајќи дека луѓето честопати прават грешки уште од самиот почеток со тоа што не ставаат доволно средство на дланките.

Кога нанесувате доволно средство за дезинфекција на вашите раце, обидете се да триете доволно долго за да ги покриете сите испакнатини со него. Светската здравствена организација (СЗО) препорачува триење најмалку 20 до 30 секунди и нуди детални упатства за правилна техника за дезинфекција на рацете.

ФОТО: Pixabay

Томас Русо, раководител на одделот за заразни болести на универзитетот Бафало во Њујорк, вели дека најголем ризик при употреба на средства за дезинфекција е покривање само на дел од дланките. „Ние ги триеме деловите на прстите на страната на дланките, ги триеме нивните врвови, но не ги триеме прстите од другата страна, помеѓу прстите или надворешноста на палците“, вели Русо, додавајќи дека мора да бидеме сигурни дека ги покривме сите тие делови.

Прочитајте и: Докторите убедени: Еве кога ќе заврши вториот бран на коронавирус!

Според препораката на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), дланките треба да се тријат околу 20 секунди додека не се чувствуваме суви. „Ако не чекате да се исушат, во основа можете да го избришете производот на нешто, а потоа тој нема да ја заврши својата работа“, вели Мекини, објаснувајќи дека деактивирањето на одредени бактерии и вируси се случува кога производот ќе се втрие во наши раце. Триењето на средства за дезинфекција цело време додека не се исуши, вели Русо, е добро затоа што ги охрабрува луѓето темелно да го тријат секој дел од површината на рацете.

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време