Чорапи што го НАМАЛУВААТ ’РЧЕЊЕТО

Па, ако ова помага, зошто да не го пробате?!

Компресивните чорапи го нормализираат крвотокот и наедно го регулираат дишењето во текот на сонот. Ако некому му помагаат – зошто да не ги пробате?

Ова има смисла бидејќи ’рчењето е поврзано со работата на срцето, поточно со циркулацијата, притисокот, пулсот, дишењето…

Научници од Русија извеле експеримент со 50 мажи што ’рчат. Половина од нив две недели секојдневно носеле компресивни чорапи, а другите носеле обични.

Резултатот бил следниот: кај мажите од групата со компресивни чорапи, благодарение на нормализацијата на крвотокот, ’рчењето се намалило за 50%. Во исто време, учесниците во другата група и понатаму интензивно ’рчеле.

Па, ако ова помага, зошто да не го пробате?!

Според статистиката, по 30-та година секој петти човек ’рчи. А по 65-та – секој втор. Тоа запирање на дишењето во сон е опасно. Затоа се советува да се испитате за да ја пронајдете причината за ’рчењето и да се потрудите да го решите тој проблем.

Извор: Руски доктор

Фото: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време