Чистење на дебелото црево со солена вода: Исфрлете ги сите отрови во рок од 30 минути!

Прочитајте

Многу луѓе страдаат од констипација, а кога и храната богата со влакна не помага, најдобро решение е користењето физиолошки раствор

Солената вода помага за прочистување на цревата и нормализација на дигестивниот тракт. На телото му треба сол за покренување разни биохемиски процеси. Физиолошкиот раствор помага не само за прочистување на цревата, туку и за отстранување на хроничниот замор.

Како да приготвите физиолошки раствор за прочистување на дебелото црево?

Ќе ви треба морска или хималајска сол, но не јодирана. Водата треба да зоврие, па да се олади до собна температура. Може да биде и малку потопла. Во неа додајте 2 лажици сол.

Исто така, ќе ви треба и лимон за да го ублажите вкусот на солта.

Сипете вода во стаклена тегла, додајте сол, лимонов сок и затворете ја теглата. Протресете додека се растопи солта.

Растворот треба да го испиете во рок од 5 минути (што порано тоа подобро). Тогаш, треба да легнете на страна и да го масирате стомакот, а потоа да легнете на другата страна и повторно да го масирате стомакот.

За половина час, цревата ќе ви се прочистат.

Процесот на чистење може да заврши по неколку часа, па добро е тоа време да бидете дома. Ова прочистување добро е да се направи на празен стомак или неколку часа по јадење.

Напомена: Правете го ова само ако имате сериозна констипација и откако сте се консултирале со лекар. Доколку сакате да ја нормализирате дигестијата, добро би било да го исфрлите белото брашно и десертите од исхраната. Јадете многу супи и варен и свеж зеленчук.

Во цревата лежи вашето здравје: Прочистете ги по природен пат со овој традиционален метод кој проверено успева!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време