Чај со неверојатни лековити својства: Спречува мозочен удар, го намалува крвниот притисок, лекува кожни заболувања!

Чудотворна напивка

Нема што не лекува оваа напивка

Црниот чај е неправедно занемарен, а неговите лековити својства навистина се неверојатни.

Спектарот на заболувања што ги лекува навистина е широк, а многумина не ни знаат за тоа. Добро би било барем 3 пати неделно да испиете по една шолја од оваа напивка.

Еве што сѐ може да излечи една шолја црн чај:

1. Ги лекува раните на кожата

Црниот чај може да ги излечи раните. Кога ќе го испиете чајот, не фрлајте ја филтер-кесичката, туку ставете ја на местото каде што имате рана или гребаница, откако ќе се олади. Ако сте во можност, прицврстете ја со завој и оставете ја да отстои некое време. Танинската киселина што ја содржи може да ги излечи оштетувањата на кожата.

Може да се користи и ако имате херпес околу устата.

Тоа не е единствената предност на танинската киселина. Со оваа состојка можете да го решите и проблемот со непријатен мирис, особено на стапалата. Направете си црн чај со четири филтер-кесички и литар вода. Оставете да се олади, сипете го чајот во леген и добро измијте ги нозете. Пожелно е да бидат потопено 20-25 минути. На крај, измијте ги нормално со вода.

2. Го зајакнува имунитетот

Се смета дека е многу добар за зајакнување на имунитетот, иако потребни се дополнителни истражувања за да се потврди оваа теорија во целост. Тој ве штити од слободните радикали, го спречува оштетувањето на клетките, а со самото тоа штити и од појава на разни хронични болести.

3. Го снижува крвниот притисок

Научно докажано е дека црниот чај го снижува крвниот притисок. Ако имате проблеми со хипертензија, се препорачуваат три шолји чај дневно. Тој е благотворен и за работата на срцето, па можат да го пијат и срцево болни. Го намалува нивото на холестерол и нивото на шеќер во крвта, ја подобрува работата на крвните садови.

Црниот чај може да ве заштити од болести како што се срцев или мозочен удар. Едно истражување што траело повеќе од десет години и во кое учествувале речиси 75.000 луѓе, покажало дека лицата кои секојдневно пиеле три и повеќе шолји чај, имале 32% помали шанси да добијат шлог. Во истражувањето учествувале и жени и мажи.

4. Ја зголемува концентрацијата

Со оглед на тоа што содржи високо ниво на кофеин, поволно влијае врз концентрацијата и помнењето. За разлика од кафето, тој не е толку штетен ако се консумира во поголеми количини. Се препорачува и како превенција на деменција.

5. Го забрзува слабеењето и ги чисти цревата од токсини

Многу е ефикасен и во борбата против вишок килограми. Оваа напивка ќе го забрза метаболизмот, но и ќе ги стопи масните наслаги.

Освен тоа, ги прочистува цревата од разни бактерии, кои предизвикуваа болести како канцер, дијабетес, кардиоваскуларни болести и друго.

Чајот од ѓумбир може сериозно да му наштети на организмот, па дури и да доведе до фатални последици: Еве како!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време