Чај што лечи повеќе од 50 болести: Секое утро испијте по една шолја за вито и здраво тело!

Народна медицина

Време е да се погрижите за вашето здравје

Овој неверојатен чај што лечи повеќе од 50 болести содржи дури пет состојки:

Куркума

Лековитите својства на куркумата се прилично популарни. Соединението куркумин ги намалува воспаленијата, се бори против рак и му помага на срцето да го сочува здравјето.

Ѓумбир

Ѓумбирот ги ублажува мигрените, има антивоспалителни својства и помага во борбата против рак.

Цимет

Овој зачин го снижува и регулира шеќерот, лекува вирусни инфекции, како што се настинки, грип и кашлица.

Кардамом

Ако сакате да го спречите создавањето на крвни згрутчувања, користете кардамом. Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја подобрува циркулацијата на крвта и ги прочистува бубрезите.

Мед

Медот исто така се вика и најздравата храна на планетата. Му дава пријатен вкус на чајот и претставува извор на енергија за телото, го зајакнува имунитетот.

Состојки:
  • половина лажица ѓумбир
  • половина лажица цимет
  • 1/6 лажица куркума
  • прстофат кардамом
  • 500 мл вода
  • 1 лажица мед
Приготвување:

Земете 500 мл вода и оставете ја да врие на тивок оган. Кога водата ќе зоврие, додајте ѓумбир и цимет. А потоа и куркума, кардамом и промешајте. Оставете го сето тоа да врие 5 до 10 минути. Оставете го да се олади десетина минути, а потоа исцедете го чајот и засладете го со мед.

Пијте го овој чај секое утро и ќе останете здрави и вити.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време