Алергии: 6 природни начини за намалување на симптомите

Ако страдате од алергии со години, веројатно имате лекови за кои знаете дека ќе ви помогнат.

Но, можеби е време да пробате природни начини кои ќе ја олеснат вашата состојба и ќе ги направат алергиите малку поподносливи. Најдобро е прво да се консултирате со вашиот лекар за да откриете дали има храна што можеби не смеете да ја консумирате.

Храна со антихистаминици

Во прилог на лекови и додатоци, има храна што „реагира“ на алергии. Кверцетинот е антиоксиданс кој се наоѓа во лекови, но исто така и во јаболка и кромид. Она што прави е да ги намали респираторните несакани ефекти од алергии. Бромелаинот исто така ќе ја олесни вашата состојба и ќе го најдете во сочен ананас.

Не дехидрирајте

Водата, меѓу другото, ви помага да дишете многу подобро. Друга важна причина за одржување на хидратацијата е тоа што антихистаминиците побрзо го сушат организмот.

Топол туш

Многу топол туш не само што го намалува стресот, туку ги отвора порите и го олеснува дишењето,

Секс

Во многу случаи, тоа е лек, а сега имате уште една причина. „Врската помеѓу сексуалната возбуда, гениталиите и носот е сигурна. Адреналинот произведен како резултат на секс ја намалува циркулацијата на крвта и тоа овозможува повеќе воздух во носот. И така се намалува воспалението“, информира оториноларингологот д-р Мајкл Бенингер.

Ограничете го алкохолот

Студија на списанието „Клиничка и експериментална алергија“ покажа дека жените кои пијат повеќе од 14 алкохолни пијалаци неделно имаат 78% поголема веројатност да имаат течење на носот.

Зелен чај

Постои состојка во зелениот чај која реагира на алергии и се нарекува епигалокатехин. Експертите не знаат колку зелен чај треба да пиете за борба против алергиите, затоа не претерувајте.

Прочитајте и: Воведете ја оваа здрава навика за намалување на крвниот притисок и холестерол

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време