Ако работите од дома: Внимавајте на грбот, често станувајте и вежбајте

Обрнете внимание

Правилното држење на телото е важен фактор во многу работи. Помага во спречување на болки во долниот дел на грбот и ја намалува можноста од остеопороза во староста. Покрај здравствените придобивки, правилното држење на телото дава впечаток дека сте помлади и подостапни.

Еве неколку начини за подобрување на вашето држење на телото:

Не одете згрбавено

Оваа поза е лоша за ‘рбетот. Ако не се грижите, би можеле да се навикнете на оваа лоша позиција. За да го подобрите вашето држење на телото, замислете дека држите книги на главата. Движете се со самодоверба.

Ако седите долго време, правете паузи

Ако поминувате часови и денови седејќи пред вашиот компјутер и ако столот на кој седите не е најудобен, станувањето од време на време е важно. Станете и прошетајтеа на секои половина час. На овој начин ќе придонесете за правилно држење на телото.

 

Прочитајте и: „Слушајте“ што ви вели телото: Знаци за ослабен имунитет

 

Ушите мора да бидат рамни со рамената и колковите

Најлесен начин да проверите држењето на телото е да бидете сигурни дека ушите ви се израмнети со рамената и колковите. Проверете го додека работите и седите дома. Ако не сте сигурни во вашето држење на телото, најдобро е да се потпрете со грбот на ѕидот и да ги усогласите ушите кон рамената и колковите, ова ќе ви помогне да го одредите правилното држење на телото.

Седете исправено

Секогаш обидувајте се да седите исправено, особено кога долго седите. Изберете удобна позиција, стол и удобно опкружување.

Лумбална поддршка

За правилно држење на телото е подобро да имате стол што правилно го поддржува грбот и колковите. Обично тоа е стол што обезбедува поддршка за вратот и горниот дел од грбот и целосна поддршка за колковите. Тој мора да биде удобен.

Избегнувајте ненамерни повреди на грбот

Избегнувајте кревање тешки предмети. Ова може да го истегне грбот или да предизвика ненамерна повреда на грбот. Наместо тоа, користете количка или друг механизам што може да ви помогне во вашите задачи за пренесување на тешки предмети.

Вежбајте

Неколку вежби можат да помогнат и да бидат корисни за вашето држење на телото. Тоа се најчестите основни вежби. Најдобро е да се консултирате со соодветен експерт во врска со вежбите за ‘рбетниот столб што може да влијаат на правилното држење на телото.

Исхрана

Внесувањето на хранливи материи е важно за здравјето на коските. Важно е да се внесе доволно храна богата со калциум, со оглед на вашата возраст. Силните и здрави коски го намалуваат ризикот од фрактури и други проблеми со коските. Зелениот зеленчук е исто така одличен извор на витамини кои помагаат при обновување на коските.

 

Како да создадете клучни антитела што уништуваат вируси: Ова го зајакнува имунитетот повеќе од исхраната!

 

Консултирајте се

Секогаш внимавајте на различните промени во вашето тело. Ако забележите промена во држењето на телото или болки во грбот, најдобро е да се консултирате со вашиот лекар. Не оставајте ништо на случајност.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време