10 начини да го прочистите лимфниот систем: Само на овој начин телото ќе ги исфрли сите отрови!

Задолжително пробајте!

Постојат дури 10 начини да го прочистите лимфниот систем, да ги исфрлите отровите од телото и да воспоставите нормална функција на организмот

За здравјето многу е важно редовно да се исфрлаат токсините од телото. Во телото постојат многу системи, органи и жлезди задолжени за уништување отрови. Многу од нив може да бидат затнати, па затоа не се во можност да го прочистат телото.

Лимфниот систем е еден од најважните, бидејќи помага да се исфрлат отровите од телото, но кај многумина овој систем не функционира како што треба. Причината за тоа е претераното внесување преработена храна, недостигот на физичка активност и слично.

Ова се симптомите кои укажуваат на тоа дека мора да го прочистите вашиот лимфен систем…

  • Нарушување на дигестивниот систем
  • чести главоболки
  • синусни инфекции
  • вишок килограми
  • хроничен умор
  • артритис
  • кожни болести

Ви претставуваме 10 начини да го прочистите лимфниот систем…

Физичка активност

За да имате здрав лимфен систем, мора да вежбате. Почнете со некои лесни вежби и зголемувајте го нивниот интензитет со текот на времето.

Алтернативни начини на лечење

Можете да си дозволите масажа на лимфните дренажи. Тие ќе ви ја зголемат циркулацијата на лимфата и ќе го отстранат вишокот течности, масти и отрови од клетките. Акупунктурата исто така е делотворна.

Туширање со комбинација на топла и ладна вода

Кога се туширате со комбинација на топла и ладна вода, вие ги масирате крвните садови однатре.

Користете суво чистење

Тријте ја кожата со четка 10 минути. Потоа, туширајте се со комбинација на топла и ладна вода.

Пијте чиста вода

Ако сакате да ги исфрлите отровите од телото, пијте многу вода. До 12 чаши дневно, како и лимонада без шеќер.

Одбегнувајте тесна облека

Тесната облека ја спречува правилната циркулација на лимфата низ телото што доведува до насобирање на токсини.

Дишете длабоко

Во нашето тело има три пати повеќе лимфа одошто крв, а притоа нема органи што ја пумпаат лимфата низ телото. Ќе му помогнете на телото ако дишете длабоко. Тоа ќе ги транспортира отровите во крвта, пред да ги прочисти црниот дроб.

Јадете храна што го поттикнува протокот на лимфа

Јадете сурова храна полна со хранливи состојки. Плодови што содржат помалку шеќер, лен, листест зелен зеленчук, авокадо, чиа семе, лук, брусница, ореви и слично.

Одбегнувајте храна што го затнува лимфниот систем

Тука спаѓаат вештачките засладувачи, производи од соја, преработено месо, сол, шеќер и производи од шеќер.

Пијте чаеви што го подобруваат протокот на лимфата

Чај од магдонос, рузмарин, мајчина душица и слично.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време