Вакцина против ковид-19: Дали е ефикасна?

Прочитајте!

Како дејствува вакцината против ковид и дали навистина штити од болеста?

Дали ќе успее вакцината против ковид-19? Колку е ефикасна? Дали ќе се вакцинирате? Сите овие прашања нè окупираат периодов, додека коронавирусот и понатаму нè држи во изолација.

„Фајзер“ и „Модерна“ се првите компании што во Америка побарале дозвола за своите вакцини. Тоа е истата компанија што побарала барање за одобрување на вакцината и во Србија. Според податоците што ги доставиле компаниите, вакцините се ефикасни повеќе од 90 отсто. Но што тоа навистина значи?

Како дејствува вакцината против коронавирус?

И двете вакцини против ковид-19 се засноваат на истиот принцип: информациона РНК. Досега, вообичаено беше вакцините да содржат неактивни вируси. Користење дел од РНК-та на вирусот се случува првпат во историјата, а токму таа иновација, придружена со сознанието дека вакцината се развива за 10 пати пократко време од вообичаено, загрижи многумина.

„Со оглед на тоа што технологијата мРНК досега не е користена, вакцините се строго тестирани“, тврди доктор Сара Крепс, професорка на Универзитетот Корнел.

Дали технологијата мРНК е безбедна?

Технологијата мРНК се проучува со децении, а се користела и за изработка на одредени вакцини што веќе се во употреба. Науката и медицината во меѓувреме напреднаа, па денешните вакцини со мРНК се далеку постабилни и посигурни.

Научниците тврдат дека нема причина за страв. Преку вакцината, во човечкото тело се внесуваат делови од протеините што се наоѓаат на површината на актуелниот коронавирус. Кога вашиот имунолошки систем ќе ги детектира овие протеини, во истиот момент добива порака дека мора да произведе антитела.

Кога ќе произведе антитела, нашиот организам ги уништува и исфрла протеините на вирусот и на таа информациона РНК, а антителата остануваат. Благодарение на нив, организмот стекнува способност да се бори против вирусот.

Колку е ефикасна вакцината против ковид-19?

„Фрајзер“ на почетокот на ноември соопштиле дека нивната вакцина е повеќе од 90 отсто ефикасна во заштита на телото од инфекција на ковид-19. Модерниот резултат изнесува 94,5 отсто.

Овие проценти значат дека ако ја примите вакцината, нема да развиете симптоми на ковид-19.

„Дури и ако се случило да развиете инфекција на коронавирус, ќе го прележите најлесниот облик на болеста“, појаснува Томас Руси, професор по заразни болести на Универзитетот во Бафало.

Она што сè уште не се знае е дали ако ја примите вакцината и понатаму ќе бидете заразни за другите луѓе. Нема да имате симптоми, но, во теорија, би можело да имате асимптоматичен ковид и да им го пренесете на други луѓе потполно несвесно. А тоа значи дека најважното прашање е: дали вакцината ќе го спречи ширењето на коронавирусот, но за него сè уште нема одговор.

Дали вакцината против ковид е безбедна за деца?

Вакцините не се проучувани на голем број деца, ниту кај доволен број трудници и доилки, па тука нејзините резултати и дејство остануваат недоволно испитани. Компаниите правеле истражувања на деца постари од 12 години.

„Иако податоците за ефикасноста кај децата остануваат непознати, нема причина да се мисли дека ефектот ќе биде значително поинаков од она што го покажуваат досегашните истражувања“, вели доктор Луис Нелсон, вработен на Универзитетската болница во Њу Џерси.

Заклучокот е дека експертите ги замолуваат луѓето да бидат трпеливи и да се вакцинираат кога ќе можат. Истовремено, медицинските тимови и компании што ги развивале вакцините, ќе продолжат да го следат нивното влијание и ефикасност.

Докторите откриваат: Еве како да препознаете дали сте добиле воспаление на белите дробови предизвикано од коронавирус!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време