Очите јасно откриваат дека имате коронавирус: Овие два симптома не се безначајни!

Нови информации

Наложено е сите офталмолошки ординации во Америка да престанат со работа и да се примаат само исклучително итни случаи

Црвените очи може да бидат знак дека пациентот е заразен со коронавирус, тврдат медицинските сестри и лекари.

Медицинската сестра Челзи Ернест вели:

„Лично го видов тоа. Заболените имаат очи како кај алергија. Белиот дел од окото не е црвен. Тоа е повеќе како да имаат црвена сенка од надворешната страна на очите“, тврди таа и продолжува:

„Имавме пациенти кои имаа само црвени очи како единствен симптом што го видовме, дојдоа во болница и починаа.“

Освен тоа, Американската офталмолошка академија предупредила дека постојат извештаи кои откриваат дека коронавирусот е поврзан со конјуктивитис, што може да предизвика црвенило на окото, пренесува Си-ен-ен.

Наложено е сите офталмолошки ординации во Америка да престанат со работа и да се примаат само исклучително итни случаи.

Неодамна истражувачите изнеле и изненадувачко откритие дека губењето на сетилото на вкус и мирис може да биде пресуден знак на предупредување за носителите на коронавирус.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време