Новитет од Швајцарија: Наскоро брзи тестови за коронавирус – резултати за 15 минути!

Ново на пазарот

Швајцарската фармацевтска компанија „Рош“ објави дека до крајот на септември на пазарот ќе пушти брз тест за откривање на коронавирус, кој ќе даде резултати за 15 минути.

Тестот за антигени на вирусот SARS-CoV-2, што ја предизвика пандемијата Ковид 19, во кој повеќе од 851 000 луѓе починаа ширум светот од крајот на декември, ќе биде достапен во земјите што ја признаваат ознаката СЕ, што е задолжително за производите што влегуваат на пазарот на Европската унија.

Но, „Рош“ исто така сака да побара итно одобрување од Американската агенција за лекови (ФДА).

„40 милиони брзи тестови за SARS-CoV-2 ќе бидат достапни секој месец. Тој капацитет ќе се зголеми повеќе од двојно до крајот на годината, со цел да се одговори на побарувачката за здравствени системи ширум светот“, рече „Рош“.

Пуштањето на тестот мора да се изврши во соработка со јужнокорејската компанија SD Biosensor Inc, која веќе има голем број тестови за откривање на вирусот, и со која „Рош“ има договор за дистрибуција низ целиот свет.

Прочитајте и: Три работи што го прават мозокот да работи многу подобро

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време