Ќе можеме да ја вдишеме вакцината за коронавирус наместо да ја добиеме со инјекција!

Британски научници ќе тестираат две водечки вакцини против коронавирус врз пациенти за да проверат дали имаат подобар ефект при вдишување, наместо да се даваат со инјекција.

Вакцините што ќе бидат вклучени во тестовите ќе бидат оние од Кралскиот колеџ во Лондон и вакцините што се развиваат на Универзитетот во Оксфорд.

Учесниците на студијата ќе бидат вакцинирани со вдишување преку устата.

„Се надеваме дека со директно насочување кон клетките во дишните патишта – заедничко место на инфекција за респираторни вируси – ќе предизвикаме подобар имунолошки одговор против вирусот Sars-kov-2“, се вели во соопштението на Британскиот совет за медицински истражувања.

Д-р Крис Чиу, од Одделот за инфективни болести на Кингс колеџ, го води истражувањето.

Тој вели дека има докази дека вакцините против грип во форма на спреј за нос ги штитат луѓето од инфекции и го спречуваат ширењето на болеста, а тој и неговите колеги сакаат да испитаат дали коронавирусот може да се спречи на тој начин.

„Тековната пандемија е предизвикана од респираторен вирус кој првенствено ги инфицира луѓето преку клетки на sидовите на носот, грлото и белите дробови. Овие површини се специјализирани за производство на различни имунолошки одговори, затоа е клучно да се испита дали директното насочување на овие клетки може да произведе уште подобар ефект“, објаснува Чиу.

Испитувањата првично ќе вклучат 30 учесници на возраст од 18 до 55 години.

Истражувањето ќе започне неколку дена по продолжувањето на третата фаза од клиничките испитувања на вакцината Оксфорд, кои беа прекинати поради несаканите ефекти на учесниците.

Прочитајте и: Направете нешто корисно за своето здравје: 5 совети за 5 минути

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време