Истражување: Физичката активност го зајакнува имунитетот и го зголемува нивото на антитела во организмот

Редовната физичка активност го зајакнува имунитетот, го намалува ризикот од болести и смрт од заразни болести и ја зголемува ефикасноста на вакцинацијата, покажа неодамнешното истражување на Универзитетот во Глазгов Каледонија.

Ако редовно вежбате, според британските научници, шансите да имате повеќе антитела од некој што е помалку физички активен, достигнуваат дури 50 проценти. Имено, студија од 2008 година покажа дека физичката неактивност е одговорна за повеќе од пет милиони предвремени смртни случаи секоја година.

Истражувањето на професорот Себастијан Честејн и неговите колеги од Универзитетот во Глазгов Каледонијан ги вклучи сите достапни докази кои го поврзуваат влијанието на физичката активност и ризикот од морбидитет и морталитет од заразни болести како што се пневмонија (честа причина за смртност од ковид-19) врз имунолошката функција на системот и резултатот од вакцинацијата.

Честејн рече дека истражувањето е спроведено многу порано, на самиот почеток на пандемијата, така што не вклучувало истражување поврзано со ковид-19, но тој тврди дека наодите се многу релевантни за одговор на сегашната пандемија.

Нашите откритија се важни за потенцијално дејствување и одговор на пандемиите во иднина“, вели Честејн, додавајќи дека достапноста на вакцините дава надеж за наскоро прекинување на пандемијата.

Врз основа на шест засебни студии со повеќе од половина милион учесници, триесет минути физичка активност, пет дена во неделата, покажаа 37% намалување на ризикот од морбидитет и смрт од заразни болести.

Преку 35 независни рандомизирани контролирани испитувања, докажано е дека златниот стандард за научни докази, редовната физичка активност резултира со покачени нивоа на имуноглобулин (антитело) IgA. Имуноглобулините (антитела) се протеински молекули создадени од имунолошкиот систем како одговор на влегувањето на туѓа супстанца во организмот (антиген).

Постојат пет класи на имуноглобулини: IgA, IgM, IgG, IgE и IgD.

IgA се произведува на мукозните мембрани на цревниот и респираторниот тракт. Тајниот IgA се наоѓа во секретите на бронхиите, цревата, пот, солзи и колострум и ги штити цревните и респираторните патишта од вирусни инфекции. Значи, ова се антитела кои ја покриваат слузницата на нашите бели дробови и другите делови од телото во кои можат да навлезат вируси и бактерии.

Честејн потсетува дека редовната физичка активност исто така го зголемува бројот на ЦД4 + Т-клетки кои се одговорни за алармирање на имунолошкиот систем за „надворешен“ напад и за регулирање на неговиот одговор на бактериите и вирусите.

Конечно, во рандомизирано контролирано испитување спроведено од Честејн и колегите, се покажа дека вакцините се поефикасни доколку се даваат по спроведувањето на програмата за физичка активност.

Овие откритија, посочуваат научниците, би можеле да им служат на владите и здравствените работници како едноставен и ефикасен начин за зајакнување на кампањата за вакцинација.

Прочитајте и: Дали сте без кондиција или можеби имате посебна форма на астма?

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време