Нема потреба да ги перете по секое носење – Како најдобро да ги дезинфицирате маските од платно по носењето?

Експертите со нови тврдења

Поради недостаток на хируршки маски во аптеките, многумина беа креативни и започнаа да прават свои.

Сепак, веднаш се појави прашањето како да се дезинфицираат и да бидат безбедни за носење, а да не се перат секој ден?

Експертите дадоа едноставен одговор на ова прашање – нема потреба да ги миете после секое носење.

Сè што треба да направите е да ја вклучите пеглата на пареа и со неа да ја стерилизирате маската која сте ја носеле тој ден.

Всушност, пеглата со пареа е најдобрата дезинфекција не само за маски, туку и за сите работи што ги носите – блузи, јакни, панталони.

Само поминете со пеглата  на двете страни на вашите маски, па дури и облеката, и ќе направите да бидат 100% дезинфицирани.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време