Жолто злато што решава бројни здравствени проблеми: Овој зачин е најдобриот лек за вашиот организам!

Магична билка!

Во мноштвото зачини посебно внимание привлекува оваа билка поради својот широк спектар на здравствени придобивки

Куркумата е зелјесто растение што потекнува од Јужна Азија и му припаѓа на семејството ѓумбир, а неговите лековити својства се волшебни.

Од нејзиниот корен се прави зачин со силна жолта боја, што се должи на состојката куркумин.

Куркуминот е преполн со витамини и минерали, содржи железо и манган, витамин Б6, калиум и диетални влакна. Го заштитува црниот дроб, ја подобрува дигестијата, ја намалува подуеноста и ја обновува цревната флора. Има ефект и на габичните воспаленија, па затоа може да помогне во борбата против кандида.

Нејзините активни супстанции имаат единствено антивоспалително и антиоксидантно својство, а многумина го нагласуваат и нејзиниот потенцијал како додаток во терапиите за рак, ХИВ, дијабетес, артритис, Алцхајмерова болест и различни алергии.

Мелената свежа куркума има силен земјен вкус, додека во готвените јадења, интензитетот се губи и дава малку горчлив, биберест подвкус. Кога ја користите како свеж рендан зачин во готвењето, таа го задржува горчливо-лутиот интензитет.

Важно е да знаете дека е чувствителна на светлина, па треба да ја чувате во херметички затворен сад на темно место и тоа најмногу 6 месеци, бидејќи потоа ги губи своите својства.

Во кинеската народна медицина, со векови се користи за проблеми со слезината, црниот дроб и желудникот. Ја прочистува и јакне крвта, го намалува високиот притисок, а Кинезите ја сметаат за добра билка за жените, бидејќи ја стимулира работата на матката и ги ублажува менструалните болки.

Природната индиска медицина Ајурведа уште одамна ги препознала нејзините посебни антиоксидантни својства кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Докторите ја препорачуваат како прочистувач на крвта, тоник за стомакот и за проблематичната кожа. Освен тоа, ги решава проблемите со црниот дроб, како што е жолтицата и инфекциите на уринарниот тракт.

Оваа билка е одлична во борбата против депресија, ја подобрува работата на мозокот и го лекува дијабетесот.

Едно истражување од 2012 година покажало дека куркуминот делува поефикасно од лековите за артритис.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време