За витка линија важно е и што пиете: Еве што се препорачува

Колку калории има вашиот омилен пијалак?

Ако внимавате на вашата линија, многу е важно што јадете, но и што пиете.

Повеќето жестоки пијалаци имаат иста калориска вредност, околу седум калории на грам. Со други зборови, една чаша вотка, џин, рум, текила или скоч ќе изнесува околу 80 калории. Проблемот е во додатокот што го избрате со вашиот омилен пијалак.

Кисела или обична вода воопшто нема калориска вредност, но сокот од лимон или лимета ќе додаде 20 калории во вашиот пијалак. На пример, чаша текила со кисела вода и сок од лимета ќе ве врати за едвај 100 калории.

Ако не сте љубител на жесток алкохол, чаша вино е подеднакво наградувачка алтернатива. Повеќето вина носат околу 120 калории во една чаша. Пивото, од друга страна, обично има минимум 150 калории.

Секако, тука е и класичната опција – вотка со кисела вода, која има ниски 65 калории по чаша. Изборот е ваш!

Прочитајте и: Експертите потврдија: Медитеранската диета е најдобра, а кето диетата е најлоша

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време