Високо протеинска диета за брзо слабеење – до 9 килограми за само две недели.

Оваа диета ја има направено американски доктор Херман Тарновер во 70-тите години, а се базира на смалено количество на масти и јаглехидрати. Ако сте доследни во оваа диета, можете да изгубите и до 9 килограми за само две недели.

Појадокот секогаш вклучува половина грејпфрут кој помага во согорувањето калории. За време на оваа диета алкохолот е строго забранер, а дозволени пијалоци се: Кафе без кофеин, црн чај, вода и газирани пијалоци без шеќер.

План на диетата

1 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – говедско, пилешко или рива во неограничени количини, со салата од домати. По ручекот можете да се напиете каде или чај.

Вечера- печена или варена риба, домати или зелена салата, а како десерт можете грејпфрут или диња.

2 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – овошна салата во неограничени количини со овошје по желба, потоа кафе

Вечера – плескавица од мелено месо со варен зеленчук во неограничени количини.

3 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – салата од туна со свеж зеленчук по желба, како десерт грејпфрут или диња

Вечера – две свински кременадли со мешана зелена салата

4 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – две варени јајца со сирење, боранија, салата од домати, еден интегрален тост и потоа кафе

Вечера – пилешко, спанаќ, салата од пиперки во неограничени количини

5 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – сирење со ниска масленост, спанаќ и интегрален двопек

Вечера – печена риба и варен зеленчук со интегрален двопек

6 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – овошна салата во неограничени количини и кафе

Вечера – печено пилешко без кожа, домати и зелена салата, потоа гејпфрут или диња и на крај кафе

7 Ден:

Појадок – кафе, чај без шеќер и половина грејпфрут

Ручек – пилешко без кожа, домати моркови, варена зелка, брокула или карфиол, диња или грејпфрут и на крај од оброкот кафе

Вечера – говедско, телешко или јагнешко со мешана салата, потоа кафе

Доколку не можете без шеќер, во кафето или чајот внесувајте малку од вештачките засладувачи, а во втората недела од диетата применете го истото мени од првата.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време