Вака се прави ореовка: Природен лек за тироидна жлезда и забрзување на метаболизмот!

Ликер од ореви

Ако сте се прашувале дали постои вкусен лек, ќе ви кажеме само дека постои и дека се вика ореовка

Нашите баби и дедовци обожавале ликер од зелени ореви. Добро знаеле дека тој е поделотворен од многу лекови. Оревите лекуваат разни заболувања, а многу помагаат и за проблеми со штитната жлезда, грлото, респираторните патишта, како и за бронхитис, но и за зајакнување на имунитетот.

Народната медицина препорачува ореовка за лекување анемија, но и како прва помош за стомачни проблеми и за забрзување на дигестијата.

Сега е вистинско време за берење млади, зелени ореви и за правење ликер од ореви, односно ореовка.

Состојки:
  • 40 млади ореви
  • 1 кг мед
  • 1 л ракија
Приготвување:

Ставете ракавици и исечкајте млади ореви, па ставете ги во поголема стаклена тегла. Врз нив додајте 1 кг мед и 1 л ракија. Затворете со соодветен капак, па оставете ја теглата да стои на сонце 40 дена.

Повремено промешувајте ја смесата со пластична лажица.

Примена: Секое утро на празен желудник испијте по една мала чашка за ракија од овој ликер.

Ореовката е исклучително богата со јод, па затоа е добар лек за болести на тироидната жлезда. Пред послужување, протресете ја малку ореовката за да се подигне лековитиот талог.

Како аперитив, служете ја ореовката со мраз и резанки лимон.

Медот и оревите се вистинско лековито богатство: Овие 9 здравствени проблеми исчезнуваат за миг!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време