Урми и здравје – пет причини да ги вклучите во вашата исхрана

Урмите имаат широк спектар на здравствени придобивки и се сметаат за најздраво овошје! Еве пет причини да ги вклучите во вашата исхрана.

Ова вкусно овошје потекнува од регион кој се протега помеѓу Египет и југозападна Азија, и е главната храна на Блискиот Исток илјадници години. Тие се идеална замена за слатки, но тоа не е сè … Еве зошто тие треба да бидат на вашето мени…

Урми и здравје – пет причини да ги вклучите во вашата исхрана

Богата со хранливи материи

Три урми обезбедуваат околу 200 калории и 54 грама јаглени хидрати со околу 5 грама влакна. Тие вклучуваат витамини Б, витамин К, калциум, железо, магнезиум, калиум, цинк и манган.

Урми и антиоксиданси

Покрај содржината на витамини и минерали, урмите се богати со антиоксиданси. Тие се одличен извор на природни антиоксиданси, кои можат да се користат за борба против болестите поврзани со оксидативниот стрес. Оксидативниот стрес се јавува кога постои нерамнотежа помеѓу производството на слободни радикали кои ги оштетуваат клетките и способноста на телото да се спротивстави на нивните штетни ефекти. Урмите исто така содржат антиинфламаторни и антимикробни соединенија, што значи дека тие играат улога во борбата против заразни болести. Имаат и антигабични својства.

Урмите се природно слатки

Многумина сметаат дека урмите се сушено овошје, но тие всушност се свежо овошје. Бидејќи тие се необработени, шеќерот се појавува природно.

Урми и дигестивно здравје

Според истражувањата, три урми обезбедуваат околу 18% од дневниот внес на влакна, што ја поддржува добрата дигестивна функција.

Го намалуваат холестеролот

Урмите имаат способност да го намалат нивото на ЛДЛ, несакан холестерол во телото. Тие се одлична храна за оние кои имаат висок холестерол, што подоцна може да доведе до таложење на маснотии и бројни кардиоваскуларни проблеми.

Прочитајте и: Појадок по рецепт на докторка од Харвард: Оваа моќна комбинација на намирници ги исфрла токсините и ги прочистува цревата!

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време